Denník N

Majk Spirit predáva svoje digitálne fotky po 50 eur, šíri s nimi však aj reklamný nástroj predajcu kryptomien

Foto: Wexo, Majk Spirit NFT
Foto: Wexo, Majk Spirit NFT
  • Rozmáha sa nový fenomén: ľudia lejú peniaze do takzvaných NFT – originálnych virtuálnych obrázkov či digitálnych skladieb. Niektorí ich len zbierajú, no mnohí veria, že na tom šialene zarobia.
  • Svoje NFT vydal tento mesiac cez slovenskú kryptomenovú platformu aj Majk Spirit; tri jeho digitálne fotky si ľudia kúpili dohromady za vyše desaťtisíc eur.
  • Spolu s digitálnymi fotkami umelca si však títo ľudia kúpili aj riziko, že cez nainštalovanú kryptopeňaženku im bude firma núkať svoje rizikové investície.

O čo ide: V poslednom roku sa vo svete začal prudko rozvíjať nový fenomén – ľudia si kupujú a predávajú digitálne obrázky s garanciou originality a vlastníctva, takzvané NFT, na ktorých sú napríklad mačky, postavičky, fotky známych ľudí.

Mnohí ľudia sú za ne ochotní dávať tisíce aj milióny dolárov a očakávajú, že ich neskôr predajú s ešte väčším ziskom. A mnohokrát sa tak naozaj aj deje. Len v treťom kvartáli urobili podľa nonfungible.com obchody s NFT za takmer šesť miliárd dolárov, kým ešte pred rokom to bolo zanedbateľných 22 miliónov dolárov.

Tento mesiac túto novú možnosť zarobiť využil aj rapper Majk Spirit. Vydal päťtisíc NFT: sú to obrázky, na ktorých je tento popový spevák vyobrazený.

Prvé tri karty – zlatá, strieborná a diamantová sa dražili, dohromady za vyše 10-tisíc eur. Zvyšok si ľudia kupujú po 50 eur, vyzbieraná suma by podľa propagačných materiálov mala ísť na charitu.

NFT (non-fungible token) je jednotka dát v digitálnej databáze blockchain. Sú to jedinečné tokeny, ktoré sa môžu použiť na certifikáciu pôvodu, originality a vlastníctva digitálneho obsahu, napríklad nejakého obrázku, zvuku, videa alebo iného súboru.

Hoci aj kryptomeny sú založené na technológii blockchainu, jeden bitcoin sa od druhého nelíši. NFT sú unikátne, vedia tak v niektorých prípadoch vyriešiť problém s vlastníctvom digitálneho obsahu, ktorý sa inak voľne šíri internetom.

Prečo to stojí za pozornosť: Je pozoruhodné, ako rýchlo a do akých rozmerov dokáže trh s NFT rásť. Hodnota diel, ktoré sa predávajú, je určená vierou ľudí v zhodnotenie a dopytom, ktorý to potom vyvoláva. Obrázky GIF mačiek Nyan Cats sa napríklad obchodujú za viac ako milión dolárov.

Ak sa z nejakého dôvodu dopyt prepadne, cena vyhnaná niekedy do mnohociferných súm môže prepadnúť takisto. Rovnako ako kryptomeny je to rizikový trh, môže to byť bublina, ktorá praskne, alebo z neho môže prežiť len časť, ktorá si nájde reálnu hodnotu a dokáže si ju udržať. Nemožno vylúčiť, že pre niektorý segment to bude cesta budúcnosti.

Majk Spirit pri predaji svojho prvého digitálneho diela hovoril o tretej digitálnej revolúcii. Ak prvou bol internet a druhou sociálne siete, treťou sú podľa neho NFT a kryptomeny.

Aj samotný rapper však hovorí o tom, že NFT sú rizikové. Na Instagrame, kde má pol milióna fanúšikov, jednému z priaznivcov odkazoval, že ak hľadá miesto, kde bezpečne a stabilne investovať svoje peniaze, nech si radšej kúpi zlato či nehnuteľnosti.

Sám hovoril, že to, ako bude stúpať cena jeho NFT projektu, ťažko predpovedať. „Záleží na tom, aký ‚hype‘ chytí. Cenu – tak ako všade – určuje dopyt a ponuka,“ vysvetľoval.

Prečo to môže byť problém: „Neftíčka“ musia byť uložené v kryptopeňaženke. Človek, ktorý chce možno len zbierať originálne virtuálne kartičky športovcov či vzácne veci do e-hier, sa dostáva do kryptosveta, kde bude atakovaný ponukami na kúpu rôznych, i veľmi pochybných kryptoaktív. S investovaním a vnímaním rizika spojeného s investovaním pritom nemusí byť zoznámený ani v reálnom svete.

Finančná gramotnosť ľudí je nízka, celý kryptotrh je mladý, nie je ľahké mu rozumieť. Ľudia, ktorí peniazom nerozumejú, rozdiely medzi tradičným investovaním a kryptom nemusia vnímať. Problém nastáva zväčša vtedy, ak ľudia v honbe za vysokými ziskmi vložia veľkú časť svojich úspor – nebodaj všetky – do veľmi rizikových nástrojov. A riskujú, že o svoje úspory prídu.

Na kryptoaktíva majú aj odborníci extrémne názory. Na jednej strane sú nadšenci, ktorí napríklad veria, že Bitcoin či Ethereum sú meny budúcnosti. Na druhej strane sú finančníci, ktorí si myslia, že ide o obrovskú pyramídu, kde ľudia môžu prísť o peniaze, pretože investujú do niečoho, čo neexistuje. Detailnejšie názory odborníkov z oboch názorových brehov na investovanie do krypta sme priniesli napríklad v tejto ankete.

Foto – Christie’s CryptoPunks

Kritika Spirita

Generálny riaditeľ poradenskej firmy Sophistic Pro finance Radoslav Valko kritizuje krok Majka Spirita. Nie za samotné NFT, ale za spojenie s kryptomenovou platformou Wexo, ktorá patrí firme Crypton Digital.

„Majk Spirit síce robí reklamu vlastnej značke, na čom skutočne nie je nič zlé, ale popritom propaguje spoločnosť, ktorá vydáva vlastnú kryptomenu,“ hovorí.

Tá tak získa nielen masívnu reklamu, lebo rapper má na sociálnych sieťach vyše milión fanúšikov. S NFT si museli otvoriť digitálnu peňaženku Wexo, tam si vedia diela pozrieť. „Táto digitálna peňaženka predstavuje priestor, kde Crypton Digital môže predávať svoju fiktívnu kryptomenu, čím ľudí, z ktorých väčšina nemá skúsenosti s investovaním, dostáva do rizika straty financií,“ upozorňuje R. Valko.

Na túto firmu minulý rok upozorňovala aj Národná banka Slovenska. Firma potom svoje reklamné informácie upravila tak, aby nevzbudzovala dojem, že ju NBS reguluje.

Celý kryptomenový trh je mimo dohľadu centrálnej banky. Ak Crypton Digital na svojom webe propaguje kryptomenový sporiaci program, nemá to nič spoločné so sporením v banke. Štát za vklady neručí tak, ako je to v bankách.

Crypton Digital na svojej webovej stránke propagoval retailový program pre každú domácnosť. Každému človeku chcel ukázať, že kryptomeny tu sú a ako fungujú. „Namiesto tradičného sporenia v bankách alebo do rôznych podielových fondov si teraz vďaka spoločnosti Crypton Digital môžete začať sporiť už aj do kryptomien,“ nabádal pred niekoľkými mesiacmi.

Teraz na jeho webe v časti kryptomenová budúcnosť láka výzva „začnite sporiť aj vy a profitujte dlhodobo a bezpečne“. Na výber má z dvoch portfólií, kde, ako tvrdí, diverzifikuje riziko. Minimálny vklad je 50 eur, držať ho treba aspoň rok, vstupný poplatok je 200 eur.

Beeple: Everydays: the First 5000 Days

Neuveriteľný svet NFT

Prvýkrát sa NFT ako obrázky CryptoPunks a CryptoKitties objavili v roku 2017. No trh s NFT sa riadne rozbehol až koncom vlaňajška a tento rok. Svoje NFT majú rôzni umelci, influenceri, úspešné predaje majú za sebou aj deti.

  • Najdrahším dielom je koláž digitálneho umelca Beepla, ktorá sa v aukčnom dome Christie’s predala na jar za 69 miliónov dolárov. Ide o koláž päťtisíc obrazov, ktoré vytvoril za päťtisíc dní, vyvolávacia cena bola pritom len 100 dolárov.
  • CryptoPunks sú náhodne generované digitálne obrázky postáv z herného štúdia Larva Labs. Najčastejšie sa zaraďujú do rebríčkov najdrahších NFT. Napríklad postavička s číslom 7523 bola v júni predaná za temer 12 miliónov dolárov. Jednu z nich si napríklad kúpila aj kartová spoločnosť Visa.
  • Zakladateľ sociálnej siete Twitter, Jack Dorsey, predal NFT svojho prvého tweetu za tri milióny dolárov. Tweet „just setting up my twttr“ je z roku 2006.
  • Dvanásťročný programátor Benyamin Ahmed vytvoril a predal NFT kolekciu avatarov veľrýb na motívy videohry Minecraft. Vypredal ju za deväť hodín a zarobil v kryptomene Ethereum viac ako dvestotisíc eur.
  • Youtuber Logan Paul si len za jeden víkend zarobil päť miliónov dolárov, keď predal NFT animácie, v ktorej Paul vystupuje ako tréner pokémonov.

Najznámejšie trhoviská s NFT sú platformy Rarible a Opensea, platí sa obvykle kryptomenou Ethereum. K NFT sa dostanete aj cez kryptoburzu Binance NFT Marketplace. V ponuke ich majú aj veľké aukčné siene kalibru Christie’s.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Kryptomeny

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie