Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Orbán chce kúpiť Stredoslovenskú energetiku

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Foto - Facebook
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Foto – Facebook

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

prvej správe dnešného Ekonomického newsfiltra sme dali v porovnaní s ostatnými nezvyčajne veľký priestor. To preto, že pripravovaný obchod s podielom v Stredoslovenskej energetike sa nedá vysvetliť normálnou ekonomickou logikou, ale skôr naznačuje ochotu maďarskej vlády vytvoriť si z energetiky v strednej Európe mocenský nástroj.

A keďže aj vďaka príbehu Gazpromu vieme, ako môže byť takéto rozmýšľanie nebezpečné, ide, bohužiaľ, aj z pohľadu Slovenska viac o politickú a bezpečnostnú, ako len o ekonomickú tému.

Prvý tohtotýždňový Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili ho Konštantín Čikovský, Ján Kováč a Ján Filip.


1. Vláda sa musí rozhodnúť, či predaj distribučky Maďarsku zoberie ako politiku alebo ako normálny biznis

Skupina EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča predáva svoj podiel v Stredoslovenskej energetike. Vo finále zhruba miliardového obchodu sú aj nemecký E.ON, český ČEZ, avšak favoritom je maďarská štátna energetická firma MVM.

Slovenská republika vlastní v Stredoslovenskej energetike 51 percent, ale manažérsku kontrolu má súkromný investor.

Prečo je to dôležité: Ide o najväčší obchod, o ktorom sa na Slovensku momentálne rokuje a ktorý môže mať vážne následky na slovensko-maďarské vzťahy.

Informácie o finiši predaja polovičného podielu v strategickej firme prichádzajú len krátko po tom, ako sa diplomatickou témou stali nákupy pôdy a nehnuteľností na juhu Slovenska maďarskou vládou. V tomto prípade ide však o nepomerne významnejšiu transakciu.

Prečo je ponúkaná cena podozrivá: Na určenie hodnoty

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Plynovod Nord Stream

Viktor Orbán

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie