Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vakcína je sloboda zatiaľ neplatí. Hotely a reštaurácie už zatvorila tretina Slovenska

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

zodpovednejšou časťou sveta hýbe Klimatická konferencia OSN v škótskom Glasgowe, včera z nej prišlo niekoľko povzbudzujúcich správ. Vyše sto štátov sveta vrátane tých, kde je najviac tropických pralesov, sa zaviazalo, že do roku 2030 zastavia odlesňovanie. Vyše 80 krajín sa pripojilo k záväzku v rovnakom období znížiť emisie metánu o 30 percent.

S prílišným optimizmom to však zatiaľ netreba preháňať, pretože dobre znejúce deklarácie odzneli už aj v minulosti.

Opatrná je aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá včera na samite takisto vystúpila. Podľa nej sa najambicióznejšie a pritom veľmi potrebné klimatické ciele pravdepodobne nepodarí dosiahnuť, pretože najväčšími znečisťovateľmi sú štáty, ktoré do Glasgowa neprišli. „Som hrdá, že v Glasgowe reprezentujem krajinu, ktorá je pri riešení klimatickej krízy na tej správnej strane,“ povedala Zuzana Čaputová.

Ekonomický newsfilter na 1250 slov a 5 a pol minúty čítania pripravil Oliver Brunovský.


1. Hotely a reštaurácie by mohli zachrániť úľavy pre zaočkovaných

Od pondelka je podľa covid semaforu v čiernej farbe už 24 okresov, čo je zhruba tretina Slovenska. Čierna znamená pre gastro, ubytovanie, akvaparky, wellnessy, plavárne aj fitnescentrá dramatickú zmenu. Napríklad reštaurácie už fungujú iba cez okienka a rozvoz. V hoteloch je možné už len dlhodobé ubytovanie a služby pre cestujúcich za prácou.

Dovolenky, výlety, relaxačné pobyty aj kongresy sa nateraz skončili a pred zimnou sezónou sa pri takomto vývoji črtá pre cestovný ruch katastrofa.

Podľa iniciatívy z gastrobiznisu nazvanej (nie príliš šťastne) Stále máme chuť ukončila po druhej vlne biznis zhruba desatina prevádzok, no až 90 % je v zlej finančnej situácii a 80 % sa prepadlo do dlhov. Strata zimnej sezóny môže mať preto ďalekosiahle následky.

O čo hrá gastro a biznis cestovného ruchu:

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie