Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Pýtať si 5-percentný rast platu nie je drzosť, pokryje to infláciu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

včerajšok ukázal, že vládna koalícia bez Borisa Kollára nefunguje. Reforma národných parkov, s ktorou nesúhlasí jeho Sme rodina, mala istých 74 hlasov, aj tak sa však o nej nehlasovalo, lebo by neprešla. Poslanci Kollárovej strany sa totiž rozhodli zostať v sále, čím zvýšili kvórum potrebné na to, aby novela zákona o ochrane prírody mohla v parlamente prejsť.

Ak niekto ešte stále pochyboval, či Boris Kollár nie je už šéfom opozičnej strany, tak po včerajšku nemusí. Na reformu sú síce naviazané peniaze z plánu obnovy, ale čo to je v porovnaním s možnosťou zastať sa ďalšej skupiny nespokojencov, ktorú si ako správny populista nenechá ujsť.

Ďalšou oblasťou, kde koalícia ukazuje svoju impotenciu, sú pandemické opatrenia. Vláda sa dnes síce chystá schváliť ich sprísnenie, stále však budú omnoho mäkšie ako nedávne odporúčania odborníkov.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovenský export dopláca na chýbajúce čipy do áut

Štatistiky zahraničného obchodu včera priniesli ďalšie varovné signály pre vývoj slovenskej ekonomiky v závere roka. Exporty po prvýkrát od januára medziročne poklesli, podpísal sa pod to najmä pätinový prepad kategórie, do ktorej spadá aj automobilový priemysel trpiaci nedostatkom čipov.

Prečo je to dôležité: Slovenskú ekonomiku počas pandémie pred úplným kolapsom zachránil práve exportne orientovaný priemysel, ktorý sa s covidom vyrovnal pomerne  rýchlo. Dokázal tak promptne reagovať na rýchlo rastúci dopyt zo zahraničia potom, ako poľavila druhá vlna. V čase, keď je sektor služieb na polovici Slovenska pre reštrikcie spojené s návratom covidu ochromený, neveští aktuálny výpadok zahraničného obchodu pre ekonomiku nič dobré.

Saldo zahraničného obchodu zostalo v septembri

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie