Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Majitelia West Hamu zostávajú v žilinskej distribučke

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

dnešný Ekonomický newsfilter sa zmestil do 1280 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Marek Legéň.


1. Sulík nepustil Maďarov do Stredoslovenskej energetiky

Plány maďarskej štátnej firmy MVM na získanie kontroly nad distribučkou Stredoslovenská energetika zastavila slovenská vláda.

Minister hospodárstva Richard Sulík povedal, že sa v pondelok stretol s Františkom Čuprom z firmy EPH a povedal mu, že slovenská vláda nebude súhlasiť s prípadným predajom akcií tejto slovenskej energetickej firmy maďarskému štátnemu podniku. Manažér EPH povedal, že to budú rešpektovať.

Sulík dodal, že toto stanovisko ešte potvrdí vláda osobitným uznesením.

  • Sulíkov ekonomický argument proti predaju 49 percent akcií a manažérskej kontroly znie, že z firmy, v ktorej si delí vlastníctvo slovenský štát a súkromný investor, by sa stala firma, ktorej vlastníctvo by si delili dva štáty.
  • Sulíkov politický argument proti získaniu 49 percent akcií a manažérskej kontroly maďarskou firmou je, že sa mu nepozdávajú niektoré kroky Maďarska v poslednom období, napríklad vytvorenie fondu na kupovanie pôdy na juhu Slovenska.

Čo by bolo, keby vláda nezasiahla: Ak by slovenská vláda nereagovala, EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča by vážne uvažovalo, že prijme ponuku 1,25 miliardy eur a vzdá sa podielu v distribučke v prospech maďarskej štátnej firmy.

EPH by tým získala zhruba 13-násobok EBITDA pripadajúci na jej podiel vo firme a zároveň by si tým zlepšila pozíciu pred budúcou snahou o získanie majority v Slovenských elektrárňach. V tých vlastní momentálne tretinu a po spustení dvoch nových blokov Mochoviec chce využiť aj opciu na nákup ďalšej tretiny od talianskeho Enelu.

No keďže súkromné EPH je už teraz najvýznamnejším súkromným hráčom v slovenskej energetike (má podiely aj v Eustreame, SPP – distribúcii a Nafte), mohlo by posilňovanie jeho pozície v Slovenských elektrárňach vzbudzovať nervozitu nielen na protimonopolnom úrade. Odchod zo Stredoslovenskej energetiky so slušným odstupným by preto Křetínskemu v tomto ohľade pomohol.

Nič z toho však nebude, Křetínský a Tkáč musia rešpektovať, že slovenská vláda si ich výmenu za maďarskú firmu neželá.

Pre Slovensko je zastavenie predaja výhodné z dvoch dôvodov: Křetínskeho manažéri riadia im zverené pološtátne podniky dlhodobo dobre, čím štát získava aj dividendy a aj sa mu jeho podiel zhodnocuje. Ak by prišli Orbánovi manažéri, kvalita riadenia firmy by pravdepodobne skôr klesla.

Okrem toho, ak by maďarskí štátni manažéri získali kontrolu nad strategickou infraštruktúrou distribučky, mohli by cez ňu veľmi ľahko ovplyvňovať domácu slovenskú politiku.

Ponížené je ego Viktora Orbána, ktorého ľuďom sa nepodaril už druhý pokus o zvýšenie vplyvu v slovenskej energetike. Prvý raz to bolo pred šiestimi rokmi, keď MOL podcenil práve Křetínskeho EPH a prehral s ním súboj o akcie Slovenských elektrární, ktoré predával Enel.

Pri aktuálnom pokuse o vstup do Stredoslovenskej energetiky už Maďari nechceli nechať nič na náhodu. Na stôl však dali až príliš štedrú ponuku na to, aby to slovenskej vláde nebolo podozrivé.

SSE nepredali, ale sna o West Hame sa nevzdali.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie