Denník N

Veríte, že vás zlato ochráni pred infláciou? Sú prípady, keď táto poučka neplatí

Foto - Jumpstory
Foto – Jumpstory
  • Možno teraz častejšie počúvate poučku, že ochranca pred infláciou je zlato. Ak jej rozumiete tak, že treba presunúť úspory z banky do zlata, pretože tak si udržia hodnotu, vysvetľujete si ju nesprávne. V krátkodobých investíciách zlato takúto barličku nedáva.
  • Do zlatých mincí a tehličiek nevkladajú úspory len bohatí ľudia, kupujú ich aj bežní Slováci. Ponuky vidia na webe, radu kúpiť investičné zlato dostávajú aj od finančných sprostredkovateľov. 
  • Vysvetľujeme, ako o zlate uvažovať, pre koho má zmysel sporiť do zlata, kde ho kúpiť, ako sa oň postarať aj to, ako rozpoznať zlú ponuku.

Keď z odposluchov z poľovníckej chaty vyšlo najavo, že investičné zlato je takou bežnou súčasťou majetku Roberta Fica, že jeho krádež ani nemieni riešiť, časť ľudí si klopkala na čelo s tým, že oni takéto problémy mať nemôžu, lebo zlato nemajú. No nemalá časť si najskôr rýchlo predstavila miesto, ktoré je úložiskom ich zlatého pokladu, s otázkou, či je bezpečné.

O tom, koľko ľudí vlastní investičné zlato a koľko ho majú, nevieme nič. Aj keď píšeme, že Slováci majú malý finančný majetok a patria najchudobnejším v Európe, o držbe zlata v týchto štatistikách reč nie je, nie je o ňom ani evidencia: vlastníctvo zlata môže byť anonymné.

Hoci bolo v minulosti symbolom bohatstva a zlaté tehličky sa spájali len s boháčmi, teraz je to inak. Zaujímajú sa oň aj bežní občania, ktorí veľa majetku nemajú, ich finančná gramotnosť je často nízka a od kúpy zlata môžu preto čakať viac, než im môže dať. Vlastniť zlato im podobne ako reality môže byť bližšie ako investovať do akcií či dlhopisov. Nielen preto, že zlato si môžu pozrieť, ochytať a potešiť sa jeho leskom.

Zlato bežne ponúkajú aj finanční sprostredkovatelia popri tom, ako človeku predávajú povinnú poistku na auto či druhý pilier. Ponuky na webe a sociálnych sieťach zahltia človeka, len čo sa prvý raz pri téme investovania či sporenia do zlata pristaví.

Presviedčajú, že kým peniaze požiera inflácia, zlato ich pred rastom cien ochráni a za to isté množstvo zlata si kúpia rovnaký alebo drahší tovar ako v minulosti.

Pred infláciou neochráni každého, aj keď sa to hovorí

Poučka, že zlato je uchovávateľ hodnoty a ochrana pred infláciou, je taká otrepaná, že ju môžu poznať aj tí, ktorých táto téma ani nezaujíma. Ak si ju však niekto vysvetľuje tak, že keď teraz presunie svoje peniaze z banky do zlata, tak najbližší rok či dva sa o infláciu nemusí zaujímať, lebo jeho peniaze sú chránené v bezpečnom zlatom prístave, neuvažuje správne.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Investovanie a úvery

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie