Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Slovensko dostalo sprchu z Bruselu. Môžeme prísť o miliardy z plánu obnovy

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

máme pre vás na úvod dve správy – jednu dobrú a jednu pravdepodobne zlú.

Tou dobrou je, že z klimatickej konferencie v Glasgowe predsa len prišlo prekvapenie – spoločné vyhlásenie USA a Číny o spolupráci pri boji s klimatickými zmenami. Vyhlásenie síce neobsahuje žiadne konkrétne záväzky, dôležité je však aspoň gesto ekonomických veľmocí, že si kritickú situáciu uvedomujú a budú spolupracovať na znižovaní emisií, a to najmä metánu, ktorý prispieva k zmene klímy ešte viac ako oxid uhličitý.

Zlá správa je z Bruselu. Európska komisia potvrdila, že opatrenia v pláne obnovy nie je možné presúvať, meniť alebo vyhodiť. Tento postoj je mimoriadne dôležitý pre zablokované slovenské reformy, preto o ňom ešte budeme hovoriť.

Na Ekonomický newsfilter na piatok sme potrebovali 1230 slov, vy naň potrebuje 5 minút vášho času. Pripravili Oliver Brunovský a Marek Legéň.


1. Stanovisko z Bruselu slovenskú koalíciu buď prebudí, alebo pochová

Včera popoludní prišlo z Bruselu potvrdenie Európskej komisie, že opatrenia v pláne obnovy nie je možné presúvať, meniť, ani vyhodiť. Aj samotný tón stanoviska je príkry: „Odpoveď je nie. Vnímajte to ako zmluvu medzi Slovenskom a Európskou úniou. Prostriedky sú viazané na špecifické projekty.“

Prečo je to dôležité:

  • Európsky plán obnovy a odolnosti je

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie