Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Nemci Putinovi neustúpili, plynu bude málo a bude drahý

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

pre Slovensko je tohtotýždňový prudký rast cien plynu paradoxne dobrá správa. Je totiž dôsledkom toho, že sa Rusku nepodarilo rozbiť jednotu EÚ a Nemecko sa nedalo zlákať výhodami, ktoré by mala jeho ekonomika z rýchleho spustenia nového plynovodu. Malé európske krajiny ako Slovensko potrebujú na svoje prežitie Nemecko, ktoré dovidí za horizont svojich krátkodobých ziskov.

Štvrtkový ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili Konštantín Čikovský, Ján Filip a Marek Legéň.


1. Nord Stream 2 túto zimu nespustia

Nemecký regulátor v utorok zastavil proces povoľovania plynovodu Nord Stream 2. Energetické trhy si to vysvetlili ako informáciu, že počas tejto zimy cezeň nebude tiecť plyn do Európy, čo tlačilo ceny komodity znova nahor.

V čom je problém Nord Streamu 2: Európske pravidlá nepovoľujú, aby plynovod priamo vlastnila plynárenská firma. Gazprom sa tomu prispôsobil nedostatočne, preto certifikácia stojí. Proti ruským záujmom je aj ďalšie európske pravidlo, podľa ktorého bude musieť majiteľ plynovodu pripustiť do svojej siete aj alternatívnych dodávateľov.

Prečo to je dôležité politicky: Nemecko ukázalo, že sa nenechá vydierať Ruskom, ktoré utlmením dodávok plynu do Európy z iných plynovodov tlačilo na rýchlu certifikáciu Nord Streamu 2. Je to silné gesto pre jednotu krajín EÚ, zvlášť pre vzťahy Nemecka s Poľskom, ktoré je najaktívnejším kritikom projektu nového plynovodu.

Všetko sa to navyše deje v situácii, keď Bielorusko tlačí na Poľsko a EÚ tým, že zváža migrantov k poľským hraniciam, a keď Rusko znova zhromažďuje svoje vojská pri hraniciach s Ukrajinou.

Prečo je to dôležité ekonomicky: Oddialenie certifikácie nového plynovodu významne zvýši riziko nedostatku plynu v EÚ počas práve štartujúcej vykurovacej sezóny, čo sa nutne prejaví vyššími cenami plynu. Na holandskej burze stúpla cena zemného plynu tento mesiac zo 64 už na vyše sto eur za megawatthodinu. Ide o posun, ktorý sám osebe môže byť významný pre ešte výraznejší rast inflácie v krajinách EÚ.

Aké sú vyhliadky na zimu: Gazprom, ktorý dodáva krajinám EÚ tretinu ich spotreby plynu, tento rok obmedzil dodávky aj cez Ukrajinu, aj cez bielorusko-poľskú trasu. Jeho zásobníky v Európe sú pred zimou naplnené menej ako obvykle a v týchto dňoch už musí navyše plniť aj zásobníky v Rusku, aby sa stihol pripraviť na domácu zimu.

Ruská firma si tak tento rok zrejme splní svoje zmluvné záväzky v dlhodobých kontraktoch, ale celkové objemy dodávok výrazne zníži.

Európske krajiny sa tak musia spoliehať na teplú zimu, alebo na to, že pre vysoké ceny priemysel obmedzí spotrebu plynu. Už sa to deje napríklad vo výrobe hnojív, kde viaceré chemičky už v októbri brzdili alebo aj úplne zastavovali výrobu.

Ak to nepomôže, a na konci zimy bude nedostatok plynu, krajinám už zostane len možnosť regulovať spotrebu priemyslu, aby ušetrili plyn na vykurovanie domácností a verejných budov.

Viac o téme: Spor, ktorý môže otriasť vzťahmi s Ruskom: Nemecko zastavilo certifikáciu Nord Streamu 2 (Mirek Tóda/N)


2. Matovič navrhuje znížiť všeobecnú podnikovú daň, ale banky a energetiku zdaniť ešte viac

Minister financií a predseda najväčšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič predstavil v utorok politicky najmenej kontroverznú časť návrhov zmien v daniach.

Jej pointou je zníženie sadzby podnikovej dane z príjmu o dva percentné body, ktorú chce vykryť najmä zvýšením extra zdanenia bánk a sieťových odvetví.

Ak by Igor Matovič

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie