Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovič by potreboval banky zdaniť 35 percentami

Predstavitelia Matovičovej vlády vlani po rokovaní s bankármi o bankovom odvode. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predstavitelia Matovičovej vlády vlani po rokovaní s bankármi o bankovom odvode. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

vláda včera konečne sprísnila protipandemické opatrenia a s účinnosťou od pondelka na tri týždne zaviedla – ako to interpretuje premiér Eduard Heger – lockdown pre nezaočkovaných. Zároveň zatiaľ neuvoľnila režim pre očkovaných v najviac postihnutých okresoch, a to práve preto, aby ubrzdila chorobnosť a nemocnice, ktoré sú už teraz v kritickej situácii, neskolabovali.

Neočkovaní, ktorí covid neprekonali, sa tak dostanú už len do obchodov so základnými produktmi. Bez testov nemôžu chodiť ani do práce, a to už v červených okresoch, čiže momentálne nikde na Slovensku.

V čiernych okresoch úplne zatvoria posilňovne, wellnessy, reštaurácie budú fungovať len cez okienko a donášku a ubytovacie zariadenia len na karanténu a služobné cesty. Škôl sa sprísnenie netýka.

Vláda zareagovala v poslednej možnej chvíli. Ak by opatrenia pomohli, je ešte nádej, že sa zachráni zimná turistická sezóna, a aspoň malá nádej, že by sa posledné dva predvianočné týždne mohli opatrenia čiastočne uvoľniť.

To by však štátne orgány museli oveľa aktívnejšie vynucovať dodržiavanie opatrení, pretože inak pandémia nepoľaví a vláda siahne po opatrení, na ktoré si včera takisto pripravila pôdu – prepne covid automat z regionálneho na celonárodný režim.

Ekonomický newsfilter má 1180 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Nielen Matovič bude tlačiť banky, ale aj banky Matoviča

Keď minister financií Igor Matovič tento týždeň hovoril o tom, že by od bánk chcel cez zvýšenie ich daní sto miliónov eur navyše, podľa odhadu Denníka E by to znamenalo zdaniť zisky bánk namiesto 21 percent až 35 percentami.

Matovič tú cifru nepovedal, chce o tom s bankami ešte diskutovať, viac-menej naznačoval, že ich bude prosiť a presviedčať.

Argumentovať asi bude tým, že zníženie dane pre firmy o dva percentné body plus

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie