Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovič by potreboval banky zdaniť 35 percentami

Predstavitelia Matovičovej vlády vlani po rokovaní s bankármi o bankovom odvode. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predstavitelia Matovičovej vlády vlani po rokovaní s bankármi o bankovom odvode. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Naštartujte svoje podnikanie s výhodným balíkom od ČSOB. Pre Vás osobne aj vašu prevádzku či e-shop.


Dobrý deň,

vláda včera konečne sprísnila protipandemické opatrenia a s účinnosťou od pondelka na tri týždne zaviedla – ako to interpretuje premiér Eduard Heger – lockdown pre nezaočkovaných. Zároveň zatiaľ neuvoľnila režim pre očkovaných v najviac postihnutých okresoch, a to práve preto, aby ubrzdila chorobnosť a nemocnice, ktoré sú už teraz v kritickej situácii, neskolabovali.

Neočkovaní, ktorí covid neprekonali, sa tak dostanú už len do obchodov so základnými produktmi. Bez testov nemôžu chodiť ani do práce, a to už v červených okresoch, čiže momentálne nikde na Slovensku.

V čiernych okresoch úplne zatvoria posilňovne, wellnessy, reštaurácie budú fungovať len cez okienko a donášku a ubytovacie zariadenia len na karanténu a služobné cesty. Škôl sa sprísnenie netýka.

Vláda zareagovala v poslednej možnej chvíli. Ak by opatrenia pomohli, je ešte nádej, že sa zachráni zimná turistická sezóna, a aspoň malá nádej, že by sa posledné dva predvianočné týždne mohli opatrenia čiastočne uvoľniť.

To by však štátne orgány museli oveľa aktívnejšie vynucovať dodržiavanie opatrení, pretože inak pandémia nepoľaví a vláda siahne po opatrení, na ktoré si včera takisto pripravila pôdu – prepne covid automat z regionálneho na celonárodný režim.

Ekonomický newsfilter má 1180 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Nielen Matovič bude tlačiť banky, ale aj banky Matoviča

Keď minister financií Igor Matovič tento týždeň hovoril o tom, že by od bánk chcel cez zvýšenie ich daní sto miliónov eur navyše, podľa odhadu Denníka E by to znamenalo zdaniť zisky bánk namiesto 21 percent až 35 percentami.

Matovič tú cifru nepovedal, chce o tom s bankami ešte diskutovať, viac-menej naznačoval, že ich bude prosiť a presviedčať.

Argumentovať asi bude tým, že zníženie dane pre firmy o dva percentné body plus

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie