Denník N

Aj malí podnikatelia dokážu veľké veci (+podcast)

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

VÚB patrí medzi najskúsenejšie banky a je lídrom vo financovaní firiem na Slovensku. A netýka sa to len malých, stredných a veľkých podnikov, ale aj malých podnikateľov, ktorí tvoria významnú časť medzi firemnými klientmi banky. Pandémia veľmi silno zasiahla práve malých podnikateľov a sme hrdí na to, že sme boli pri nich ako plnohodnotný partner a podali sme im pomocnú ruku.

Ako hovorí Dušan Srnec, riaditeľ Odboru malí podnikatelia VÚB banky, práve tento segment a malé predajne výrazne zasiahol dlhotrvajúci a opakovaný lockdown.

Malí podnikatelia potrebovali pomoc

Menšie firmy, ak chceli prežiť, museli hľadať nové riešenia. Potrebovali totiž poskytnúť svoj tovar a výrobky aj iným ako doposiaľ zaužívaným spôsobom. Aby prežili a svoju stratu zminimalizovali, zriaďovali si najmä e-shopy, preberali telefonické objednávky a klientom ich vydávali cez okienko z vlastnej predajne. „A práve táto zmena si vyžadovala aj finančné náklady na strane podnikateľov, ktoré sme pomáhali našim klientom zvládnuť. Ako banka sme boli veľmi úspešní a vďaka dodatočnej likvidite, ktorú sme klientom poskytli aj prostredníctvom úverov cez garančné schémy sa nám podarilo pomôcť mnohým našim klientom,“ hovorí Dušan Srnec a dodáva, „napriek tomu, že produkt garančných schém je administratívne náročnejší z dôvodu zákonom definovaných podmienok, cítili sme zodpovednosť voči našim klientom a priniesli sme túto možnosť nie len pre malé a stredné podniky, ale aj pre malých podnikateľov.“ Banka pomáhala klientom aj pri odklade splátok úverov, ktoré vzhľadom na neočakávanú zmenu a výpadok príjmov mohli byť pre nich veľkou záťažou. Aj vďaka takto ušetreným prostriedkom mohli svoj biznis transformovať na nové podmienky.

Prechod do online sveta

Pandémia pre banku neznamenala len poskytovanie úverov z garančných schém, ale aj hľadanie  riešenia, ako sa s klientmi stretnúť v zmenených podmienkach. Stále bolo klientom k dispozícii poradenstvo cez širokú sieť pobočiek a špecialistov pre podnikateľov. Aj keď táto forma komunikácie a kontaktu s klientom je pre banku stále najdôležitejšia, presunuli sa aj do virtuálneho priestoru. K internet bankingu a aplikácii VÚB Mobil Banking, ktorá patrí k najobľúbenejším a najlepším na Slovensku, pribudli nové služby na diaľku. Je na klientovi, či sa chcete poradiť telefonicky, osobne alebo môže mať online video stretnutie cez Microsoft Teams. Online video stretnutie umožňuje špecialistom pre podnikateľov ukázať klientovi všetky potrebné materiály. Video stretnutie je rovnako bezpečné ako osobné. Už dnes tvoria videohovory až 1/3 stretnutí s klientmi podnikateľmi. Touto cestou sme klientovi blízko a šetríme nielen jeho čas, ale aj čas našich špecialistov. „A práve vďaka tomu sa dokážeme stretnúť s viacerými našimi klientmi a nie len sa stretnúť, ale aj na diaľku vyriešiť potreby klientov od otvorenia bežného účtu až po poskytnutie úveru, či kreditnej karty,“ hovorí Dušan Srnec.

Od úverov k poradenstvu

Tak ako sa mení svet okolo nás, mení sa aj banka. Od úverových špecialistov sa bankoví špecialisti pre podnikateľov menia na komplexného poradcu pre svojho klienta. Cieľom stretnutí s klientami je poskytnúť im komplexné poradenstvo a nie len poskytnúť úver. Banka vie klientovi ukázať, ako je na tom jeho firma v porovnaní s inými firmami v jeho odvetví, kde sú jeho rezervy, ako si vedia ošetriť riziká cez poistenie, že kreditná karta nie je len nástroj na platenie, ale vie poskytnúť podnikateľovi oveľa viac. V neposlednom rade dokáže banka poradiť riešeniami v oblasti e-commerce, ktorá sa vplyvom aktuálnej situácie dynamicky rozvíja.

Dôležité je aj uľahčovať klientovi život a preto stále prichádza k zlepšeniu a zrýchleniu procesov. Okrem štandardných úverov s predložením výkazov banka ponúka aj Podnikateľskú úverovú linku, ktorá sa vypočíta na základe aktivity na podnikateľskom účte. Čím klient aktívnejšie využíva účty na platobný styk, tým ľahšie a rýchlejšie sa dostane k potrených prostriedkom na rozvoj biznisu. Ponuka je štvrťročne aktualizovaná a v prípade záujmu klienta, má úver schválený do 24 hodín.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie