Denník N

Ekonomický newsfilter: Na vstup do práce bude stačiť týždeň starý test

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

aj v dnešnom ekonomickom newsfiltri píšeme o opatreniach proti šíreniu covidu najmä z pohľadu podnikov, ktoré s tým majú náklady, vyrušuje ich vládny chaos, prichádzajú o tržby a mnohým z nich v najbližších týždňoch reálne hrozí krach.

Pri tomto tóne sa miestami môže zdať, akoby biznis nerozumel, že všetky tie opatrenia nie sú svojvôľa vlády, ale nutná reakcia na situáciu, v ktorej zomierajú tisícky ľudí zbytočne. Tak len pre istotu: Aj podnikatelia rozumejú, že ich záujmy teraz nie sú prvoradé. Ale aj oni od politikov vyžadujú, aby ich kroky boli zvlášť v tejto chvíli zrozumiteľné, premyslené, prišli v pravý čas a sústredili sa na boj s chorobou, a nie na obavu o vlastné preferencie.

Štvrtkový ekonomický newsfilter je znova stručný, má 1100 slov, čo je menej ako 5 minút čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Ján Filip.


1. Začína sa predvianočný lockdown

Najprv stručne tri pre ekonomiku najdôležitejšie aktuálne správy o opatreniach proti covidu:

 • Oddnes najmenej do štvrtka 9. decembra bude na Slovensku zákaz vychádzania. Jeho cieľom je znížiť mobilitu, a tým aj šírenie covidu.
 • Včera vláda zároveň oznámila, že takzvaný OTP režim na pracoviskách štartuje oficiálne v pondelok budúceho týždňa a fungovať by mal do konca roka.
 • Dopady týchto opatrení na firmy by mal znova zmierniť štát. Takzvaná Prvá pomoc za november a december tohto roka bude vyššia. Ani teraz sa však nevráti vo firmách najobľúbenejší režim pomoci podľa miery výpadku tržieb.

Koho postihne zákaz vychádzania a koho nie: 

 • Minimálne dva týždne budú zavreté všetky gastroprevádzky, kiná, divadlá či fitnescentrá bez ohľadu na to, v akom okrese sú. Reštaurácie smú predávať cez výdajné okienka, hotely môžu poskytovať dlhodobé alebo karanténne ubytovanie.
 • Stop majú aj špecializované obchody a služby, ktoré môžu teraz predávať len online alebo dúfať, že ich otvorenie ešte vláda povolí na posledné dva týždne pred Vianocami. Zatvorené tak budú napríklad predajne odevov, elektra, kníhkupectvá, ale aj mnohé služby ako napríklad kaderníctva.
 • Zväčša len do ôsmej večer, ale inak bez vážnejších obmedzení, sa smú predávať potraviny, lieky, drogéria, krmivá pre zvieratá, obuv, ale otvorené budú aj pumpy, telekomy, banky, poisťovne, optiky, pošta, čistiarne či servisy bicyklov a áut a predávať sa podľa vyhlášky bude môcť aj na otvorených trhoviskách.
 • Školy a škôlky sa nezatvárajú plošne. Firmy sa preto nemusia obávať výraznejšieho výpadku rodičov, ktorí by museli ostať doma s deťmi.

Čo predbežne vieme o režime OTP na pracoviskách: 

 • Kontrolovať covid pasy a organizovať testovanie bude od pondelka budúceho týždňa povinnosť firiem. Nemusia mať na to zdravotníka, môžu tým poveriť aj niekoho iného.
 • Testovať sa bude raz, nie dvakrát za týždeň, ako sa pôvodne predpokladalo. Možnosť nechať sa otestovať musí firma zabezpečiť všetkým zamestnancom, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali covid.
 • Zamestnanca, ktorý nebude mať negatívny test alebo potvrdenie o očkovaní, alebo prekonaní choroby, nesmie firma pustiť do práce a taký človek bude mať podľa zákona neplatené voľno.
 • Testy si budú môcť firmy nakúpiť v lekárňach za regulovanú cenu do 5 eur. Náklady by im malo ministerstvo hospodárstva zaplatiť spätne v januári.
 • Detailné informácie o tomto režime by malo v najbližších dňoch poskytovať najmä ministerstvo hospodárstva.

Aký režim pomoci podnikom bude platiť: 

 • Úrady práce budú aj za november a december spätne uhrádzať náklady na ľudí, ktorí zostanú doma na „prekážke v práci“. Vláda sa ani v tejto situácii neodhodlala vrátiť k príspevkom na zamestnancov podľa poklesu tržieb. Pre podniky to bola v minulosti najvýhodnejšia forma pomoci – známa bola aj ako opatrenie 3B.
 • Hlavná pomoc tak aj teraz príde podľa rozhodnutia vlády pre firmy, ktoré museli byť povinne zavreté, alebo mali také problémy, že bolo pre ne výhodnejšie zastaviť výrobu a nechať časť zamestnancov doma.
 • Príspevky od štátu na zamestnancov v týchto režimoch by mali byť 80 % z ich ceny práce. Živnostníci budú môcť čerpať pomoc do 810 eur alebo takzvaný núdzový príspevok mesačne 315 eur, ktorý sa vzťahuje aj na jednoosobové eseročky.

Viac o téme: Potrebujem vonku rúško? Môžem si ísť zabehať? Dostanem sa do iného okresu? (Otázky a odpovede o zákaze vychádzania/Denník N)

Vláda schválila 2-týždňový zákaz vychádzania: výnimku má cesta do práce, školy, obchodov či prírody (Dušan Mikušovič, Veronika Folentová/E) 


2. Ani SaS nezhodila Matovičove návrhy zo stola

Prvé verejné reakcie koaličných partnerov hnutia OĽaNO na návrhy daňových zmien, ktoré predstavil minister financií Igor Matovič, naznačujú možnú dohodu na viacerých princípoch aj na niektorých konkrétnych návrhoch.

Zatiaľ sa tak nenaplnila predstava, že Matovičove návrhy sa stanú len predmetom sporu a nebudú mať žiadnu šancu na prijatie celou koalíciou.

Čo sa dá z doterajších reakcií usudzovať:

 • Šancu na rýchle prijatie má zníženie DPH pre gastro na 10 percent, pretože tento sektor potrebuje ďalšiu pomoc rýchlo a pre štát môže byť v tejto situácii jedno, či mu pomôže len priamymi dotáciami alebo aj znížením DPH.
 • Predmetom ešte rýchlejšej debaty bude

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Koronavírus

   Pomoc ekonomike

   Ekonomika

   Teraz najčítanejšie