Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Neriaďte sa pocitmi, ale faktami, odkazujú ekonómovia ministrovi financií

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

pondelkový nástup režimu OTP na všetky slovenské pracoviská zodpovedal tomu, ako neskoro dal štát minulý týždeň firmám k dispozícii potrebné inštrukcie.

Väčšina väčších firiem dáva najavo komplikácie, pýta návrat štátom platených mobilných odberových miest, no zároveň tvrdí, že sa s novými povinnosťami vyrovnali, ako vedeli. Bohužiaľ, tomu bude zodpovedať aj celkový prínos, ktorý bude mať celá táto operácia na spomalenie nákazy.

A jedna dobrá správa: Po šoku, ktorý sme zažili koncom minulého týždňa pri prvých informáciách o variante koronavírusu omikron, včera nepribudli ďalšie hororové vízie. Svetové trhy tak v pondelok vymazali časť strát, ktorú nabrali v dramatickom minulotýždňovom piatku.

Ekonomický newsfilter na utorok má 1300 slov, čo je 6 minút čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Tomáš Grečko.

Tisíckam predplatiteľov Denníka N začal Gmail doručovať pravidelné newslettre ako Newfilter alebo Ekonomický newsfilter do záložky Promo. Prinášame jednoduchý postup, ako obľúbené newslettre vrátiť do hlavnej zložky prijatej pošty.


1. Ekonómovia vidia v projekte 500 eur veľa rizík

Návrh ministra financií Igora Matoviča z OĽaNO, aby štát podporil očkovanie vyplatením 500-eurovej prenosnej poukážky na platenie za služby v sektoroch, ktoré boli najviac postihnuté opatreniami proti covidu, zatiaľ našiel u ekonómov a iných špecialistov viac kritikov ako podporovateľov. Väčšina z desiatky oslovených vidí v návrhu, ktorý už podporili aj strany Sme rodina a Za ľudí, oveľa viac rizík ako prínosov.

Čo sa ekonómom pozdáva: 

  • Najviac pochopenia pre dizajn Matovičovho návrhu má makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta. Myslí si, že „500 eur je už suma, ktorá by mohla zavážiť, ak už aj nie pre samotných starších občanov, tak azda pre ich rodiny“. Túto sumu dáva do protikladu so sprostredkovateľským bonusom vo výške 90 eur, ktorý mnohí ani nevyužili.
  • Aj ekonóm SAV Vladimír Baláž si myslí, že suma 500 eur je vo výške priemerného starobného dôchodku a to je dosť na to, aby to upútalo. „Boli však aj väčšie motivácie (výhry v očkovacej lotérii na strane jednej a tisícky mŕtvych na strane druhej) a nezabrali,“ brzdí však Baláž vzápätí optimizmus. Pochybuje aj o efektivite spojenia podpory očkovania s pomocou gastrosektoru. A dodáva, že „tí, ktorých zaujme ponuka 500 eur, by ich uvítali v hotovosti“.
  • Základné pochopenie pre nápad svojho súčasného nadriadeného má aj šéf Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš: „Suma 500 eur sa nám javí ako relatívne štedrá, ale stále by mala byť efektívna vzhľadom na vysoké spoločenské náklady na nezaočkovaných dôchodcov,“ hovorí. Aj šéf ÚHP však patrí k tým, ktorí by to podporili aj povinným očkovaním „aspoň“ vybraných skupín.

Čo prekáža kritikom motivačnej poukážky:

  • Rozhodnutie pre 500-eurovú poukážku je postavené len na pocitoch. „Treba náhodne vybrať 1000 nezaočkovaných ľudí 60+, ktorým ponúkneme 500 eur, ďalších 1000 ľudí, ktorým ponúkneme 100 eur a ďalších 1000 ľudí, ktorým neponúkneme nič a ktorí budú naša kontrolná skupina. Za týždeň vyhodnotíme, aké percento v každej skupine sa reálne dalo zaočkovať, a máme v rukách jasný dôkaz, či niečo funguje alebo nie,“ hovorí behaviorálny ekonóm Matej Šucha. On osobne odhaduje, že rovnaký efekt by sa dostavil aj s omnoho menšou motiváciou.
  • Rozdávanie peňazí môže od očkovania aj odradiť. „Existujú prieskumy,

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie