Denník N

Kam po iné vajcia do vianočného pečiva než tie z klietkového chovu? Ako reťazce plnia sľuby

Podstielkový chov. Ilustračné foto – TASR
Podstielkový chov. Ilustračné foto – TASR
  • Koniec klietkového chovu žiada podľa prieskumu z roku 2019 šesťdesiat percent Slovákov.
  • Šesť maloobchodných reťazcov a jeden veľkoobchod sľúbili, že s vajcami z klietok skoncujú do roku 2025.
  • Problém je u hydinárov, ktorí by vraj potrebovali 40 miliónov eur na prerobenie klietok na jeden z alternatívnych chovov nosníc.
  • V podiele klietkového chovu sme na tom horšie než priemer EÚ, kde sa už väčšina sliepok chová minimálne podstielkovým spôsobom.

V memorande, ktoré začiatkom minulého roka spoločne podpísali Únia hydinárov Slovenska, Zväz obchodu SR a ministerstvo pôdohospodárstva, sa píše, že rekonštrukcia klietok na ekologickejšie chovy prebehne do roku 2030 aj s podporou štátu a eurofondov. Ministerstvo avizuje, že o peniaze sa bude dať žiadať od budúceho roka.

Dôvody, pre ktoré sú hydinári tlačení do rýchlejšej rekonštrukcie klietok než do roku 2030, sú dva.

Po prvé: reťazce, ktoré pokrývajú 75 percent maloobchodného trhu s potravinami (Kaufland, Lidl, Tesco, Billa, Terno spolu s Krajom a Delia), avizovali, že do štyroch rokov prestanú predávať a používať vajcia z klietkového chovu. Pripojil sa k nim nielen veľkoobchodný reťazec Metro Cash & Carry, ale aj reštaurácie alebo hotely.

Druhý dôvod je, že Európska komisia posudzuje možnosť zákazu klietkového chovu už od roku 2027 – teda o tri roky skôr, než dokedy to sľúbili hydinári podľa memoranda.

Ako ukazujú dáta zozbierané občianskym združením Humánny pokrok a Denníkom E, proces zmeny v obchodoch sa už rozbehol, hoci nie všade rovnakým tempom.

Z grafov nižšie je vidieť, že polovica zo šiestich reťazcov, ktoré poskytli svoje údaje, prešli výlučne alebo väčšinou na vajcia z alternatívnych chovov.

Žiadne vajcia od sliepok z klietok už nepredáva

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Obchod

Ochrana prírody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie