Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Na racionálnu diskusiu o polmiliarde už zostalo len pár hodín

Ilustračná foto - TASR
Ilustračná foto – TASR

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

ako sa očakávalo, Igor Matovič včera pretlačil cez vládu svoj nápad 500-eurových poukazov pre ľudí vo veku od 60 rokov, ktorí sa dajú zaočkovať. SaS zaň nehlasovala, ale ani ho nevetovala.

Náklady na tento zúfalý pokus – ak ho schváli parlament, kde bez SaS nemá koalícia väčšinu – sa môžu vyšplhať na pol miliardy. To je veľmi veľa peňazí na to, aby o nich rozhodli politici len na základe pocitu, bez expertných podkladov.

Pomôžme si teda aspoň improvizovaným výpočtom, ktorý na svojom súkromnom facebookovom profile prezentoval jeden zo senior analytikov Útvaru hodnoty za peniaze, Tomáš Hellebrandt. Pripomína, že podľa prieskumu vykonaného ešte pred oznámením bonusu sa polovica očkovaných seniorov nad 65 rokov plánuje očkovať treťou dávkou. To by z pohľadu cieľa zvýšiť zaočkovanosť znamenalo zbytočne vyhodených 200 miliónov. Bonus by teda mal presvedčiť dodatočných 18- až 26-tisíc seniorov (závisí to od ich vekovej štruktúry) – vypočítal nahrubo.

Dá sa to dosiahnuť? Prednedávnom sme tu mali podobný experiment – očkovaciu lotériu. Ak by sme mali k dispozícii prieskum motivácie jej účastníkov, nehovoriac o detailných prieskumoch verejnej mienky na tému očkovanie, boli by sme lepšie pripravení odpovedať na podobné otázky. Stále sa však môžeme pokúsiť o racionálnu diskusiu, aj keď na to máme možno už len hodiny.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili Radoslav Tomek a Tomáš Grečko.


1. E-faktúra bude najskôr v roku 2024, hovorí šéf daniarov

Podnikatelia budú pravdepodobne mať o rok viac času, kým sa spustí povinnosť za evidovať každú vystavenú faktúru do elektronického systému finančnej správy. Jej šéf Jiří Žežulka v rozhovore s Denníkom E hovorí, že ak sa dodrží sľub, aby mali firmy na odskúšanie e-faktúry rok, tak sa zavedie najskôr

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie