Denník N

Firemný newsfilter: Penta sa bratá s Chrenekom, Hoffmann upratuje zvyšky impéria a štátne firmy pridávajú investície

Penta, Asecco a Agel sa prepojili v Prosofte, pretože digitalizácia zdravotníctva zvyšuje jeho efektívnosť aj kvalitu. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Penta, Asecco a Agel sa prepojili v Prosofte, pretože digitalizácia zdravotníctva zvyšuje jeho efektívnosť aj kvalitu. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Zavedenie riadneho kurzarbeitu vláda odsúva zo začiatku budúceho roku na marec. Robí to aj preto, že zo systému covidových výpomocí môžu firmy so zníženými zákazkami dostať viac prostriedkov. Navyše kurzarbeit nepomáha živnostníkom.

Dobrou správou je aj to, že šéf parlamentného výboru pre hospodárstvo Peter Kremský (OĽaNO) presadzuje, aby testovanie zamestnancov neplatili zamestnávatelia, ale sami nezaočkovaní pracovníci.

Všetko podstatné zo slovenských firiem za uplynulý týždeň zhrnul Ivan Haluza do 2 050 slov na 9 minút čítania.


1. Štátne firmy sa rozbehli s plánovaním veľkých investícií do zelenej energetiky

Za posledné dva týždne štátne firmy predložili domácim povoľovacím úradom tri nové veľké investície za celkovo 140 miliónov eur, ktoré spája to, že prispievajú k zníženiu tvorby emisií i k ekologickejšiemu vysporiadaniu sa s odpadmi.

  • Slovenský plynárenský priemysel postaví v Martine za 30 miliónov eur prvú tuzemskú veľkovýrobňu bioplynu z komunálneho bioodpadu, ktorý bude nahrádzať zemný plyn dovážaný z cudziny. Zariadenie pomôže zredukovať menej ekologické skládkovanie i spaľovanie biologických odpadov. Ročne vytriedi až 100-tisíc ton komunálnych odpadov, pričom na bioplyn pretvorený bioodpad by mal z toho tvoriť 60 percent. Neskôr chcú plynári pridať aj ďalšie dve podobné centrá.
  • Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorá je prioritne orientovaná na rozšírenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, chce pri nej stavať nový solárny park za 60 miliónov eur s výkonom 58 megawattov. Pôjde o najväčší slnečný park v krajine a neskôr sa naň má napojiť aj výrobňa vodíka.
  • Ako sme už vo Firemnom newsfiltri písali, správca vodných diel Vodohospodárska výstavba chce na čunovskom stupni vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros postaviť už druhú vodnú elektráreň za 50 miliónov eur s výkonom 10 megawattov.

Prečo sa to deje:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie