Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Najbližšie dni rozhodnú, koľko obchodníkov padne

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

konzílium odborníkov po celovíkendovom rokovaní odporúča nielen mierne sprísniť lockdown, ale hlavne ho predĺžiť o tretí týždeň do 16. decembra. Nie je však isté, či sa s tým koalícia stotožní, názory jej členov sa diametrálne rozchádzajú.

Podobná situácia je aj okolo Matovičových 500-eurových poukážok a ďalšieho 100-eurového bonusu na podporu očkovania ľudí od 60 rokov, postihnutých sektorov ekonomiky a zmiernenie zdražovania energií. V parlamente sa o nich koncom týždňa siahodlho diskutovalo, no návrhy zatiaľ nemajú dostatočnú podporu.

Kľúčovou informáciou z piatka je, že Igor Matovič na ponúkaný 100-eurový bonus nielenže nemal súhlas vlády, ale nekonzultoval ho dokonca ani so svojím premiérom. „Nepochybne tým dal najavo, že si myslí, že dokáže o stovkách miliónov, tisíckach životov a zložitých problémoch rozhodovať sám, je na to hrdý a je pripravený to urobiť znova,“ pripomína v komentári Konštantín Čikovský a myslí si, že je čas Matoviča z funkcie ministra financií odvolať.

Smutný víkend mali zrejme ľudia v Rimavskosobotskom okrese, kde pre africký mor ošípaných museli v chove dánskych investorov utratiť takmer 25-tisíc ošípaných.

Dnes sme všetko dôležité zhrnuli do 1260 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Obchodníci sú zúfalí, so zavretými predajňami nedokážu splácať svoje dlhy

Po desiatich dňoch lockdownu, ktorý obchodníkom odrezal kľúčovú nákupnú sezónu, majitelia ani zamestnanci naďalej nevedia nielen to, kedy budú môcť otvoriť, ale ani, či a ako ich štát odškodní.

Navyše aj schémy Prvej pomoci sú slabšie ako v predchádzajúcich vlnách, o pomoc s nájomným zatiaľ ešte nie je možné žiadať.

Po poldruha roku pandémie obchodníci dokonca nevedia ani to, čo je s odškodnením za prvú a druhú vlnu, keď štátne orgány takisto rozhodli o uzavretí ich prevádzok.

Ako to vidia obchodníci: 

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie