Denník N

Ekonomický newsfilter: Najbližšie dni rozhodnú, koľko obchodníkov padne

Ilustračné foto N - Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

konzílium odborníkov po celovíkendovom rokovaní odporúča nielen mierne sprísniť lockdown, ale hlavne ho predĺžiť o tretí týždeň do 16. decembra. Nie je však isté, či sa s tým koalícia stotožní, názory jej členov sa diametrálne rozchádzajú.

Podobná situácia je aj okolo Matovičových 500-eurových poukážok a ďalšieho 100-eurového bonusu na podporu očkovania ľudí od 60 rokov, postihnutých sektorov ekonomiky a zmiernenie zdražovania energií. V parlamente sa o nich koncom týždňa siahodlho diskutovalo, no návrhy zatiaľ nemajú dostatočnú podporu.

Kľúčovou informáciou z piatka je, že Igor Matovič na ponúkaný 100-eurový bonus nielenže nemal súhlas vlády, ale nekonzultoval ho dokonca ani so svojím premiérom. „Nepochybne tým dal najavo, že si myslí, že dokáže o stovkách miliónov, tisíckach životov a zložitých problémoch rozhodovať sám, je na to hrdý a je pripravený to urobiť znova,“ pripomína v komentári Konštantín Čikovský a myslí si, že je čas Matoviča z funkcie ministra financií odvolať.

Smutný víkend mali zrejme ľudia v Rimavskosobotskom okrese, kde pre africký mor ošípaných museli v chove dánskych investorov utratiť takmer 25-tisíc ošípaných.

Dnes sme všetko dôležité zhrnuli do 1260 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Obchodníci sú zúfalí, so zavretými predajňami nedokážu splácať svoje dlhy

Po desiatich dňoch lockdownu, ktorý obchodníkom odrezal kľúčovú nákupnú sezónu, majitelia ani zamestnanci naďalej nevedia nielen to, kedy budú môcť otvoriť, ale ani, či a ako ich štát odškodní.

Navyše aj schémy Prvej pomoci sú slabšie ako v predchádzajúcich vlnách, o pomoc s nájomným zatiaľ ešte nie je možné žiadať.

Po poldruha roku pandémie obchodníci dokonca nevedia ani to, čo je s odškodnením za prvú a druhú vlnu, keď štátne orgány takisto rozhodli o uzavretí ich prevádzok.

Ako to vidia obchodníci: 

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie