Denník N

Ekonomický newsfilter: Ekonómovia hovoria nie 500-eurovým šekom a áno povinnému očkovaniu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

dnes by sme sa mali dozvedieť, ako budú pred sviatkami a počas nich pokračovať obmedzenia pohybu a podnikania. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský išiel na koaličnú radu s návrhom, ktorý by tesne pred Vianocami aspoň na chvíľu otvoril všetky obchody a cez sviatky by sme mohli ísť legálne lyžovať.

Ekonomický newsfilter je ako vždy stručný, má 1270 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Marek Legéň.


1. Matovičove návrhy nemajú podporu odborníkov

Dnes by mali poslanci parlamentu hlasovať o návrhu ministra financií, aby motiváciou k očkovaniu pre ľudí starších ako 60 rokov bola 500-eurová poukážka na nákup tovarov a služieb vo vybraných sektoroch ekonomiky.

Plán 500 eur zrejme neprejde. Pravdepodobnosť schválenia návrhu Igora Matoviča sa včera zdala nízka. Minister financií minulý týždeň zrejme nedokázal pre svoj návrh získať nových spojencov, ktorých potrebuje, pretože poslanci SaS za jeho návrh neplánujú hlasovať.

Aby minister získal podporu opozície, ponúkol možnosť, že k 500 eurám v poukážkach by sa ako motivácia rozdávalo aj 100 eur, ktoré by neboli nijako viazané. Podľa reakcií opozičných strán to však zrejme bolo zbytočné.

Na stole je povinné očkovanie. Pravdepodobný neúspech iniciatívy Igora Matoviča zvyšuje intenzitu rokovaní o povinnom očkovaní niektorých skupín obyvateľstva. Myšlienku verejne presadzuje predseda vlády Eduard Heger, nemá však zatiaľ istú podporu ani v jeho strane OĽaNO, ktorá je najsilnejšia aj vo vláde, aj v parlamente.

K téme sa včera vyjadrili aj významní slovenskí ekonómovia, ktorí nepodporili motivačných 500 eur, a podporili plán na povinné očkovanie.

Hlasovanie v Klube ekonomických analytikov. K návrhu na motiváciu 500 eurami sa hlasovaním vyjadrilo 30 z 56 členov Klubu ekonomických analytikov. Rozloženie odpovedí na všetky tri otázky je viditeľne v neprospech konceptu ministra financií.

  • Štyri pätiny hlasujúcich si myslia, že očkovacie poukážky nie sú efektívny nástroj na problém nízkeho zaočkovania.
  • Približne rovnaká skupina analytikov si myslí, že to nie je dobrý nástroj ani na riešenie problémov postihnutých sektorov.
  • A až 90 percent hlasujúcich si myslí, že 500 eur je ako motivátor neprimerane veľa. K možnosti, že by sa k 500 eurám v šekoch pridalo aj sto eur v hotovosti, sa analytici nevyjadrovali.

V stanovisku Klubu ekonomických analytikov ministrovi financií vyčítajú, že k takému veľkému návrhu nebola vydaná žiadna štúdia či analýza iných alternatív riešenia problému.

Ekonómovia pridali aj poznámku, že v tomto prípade mal štát aj napriek nedostatku času testovať opatrenie na menších vzorkách alebo alternatívy nechať porovnať Útvarom hodnoty za peniaze.

Panel expertov výrazne v prospech povinného očkovania. 15 zo 16 ekonómov, ktorí odpovedali v Paneli expertov Denníka E, je za povinné očkovanie. Sú medzi nimi napríklad aj Martin Smatana, Martin Šuster, Marcela Veselková, Ivan Mikloš, Peter Kažimír, Vladimír Baláž, Renáta Bláhová či Martin Kahanec.

Ich názory sa však líšia v tom, koho by sa malo týkať a aké tvrdé by mali byť postihy pre ľudí, ktorí povinné očkovanie odmietnu.

Proti zavedeniu povinného očkovania sa vyjadril v paneli len Martin Vlachynský z Iness.

Tri citáty:

  • „Príkladom sankcie pre nezaočkovaných starších ľudí by mohlo byť naviazanie nároku na 13. dôchodok na očkovanie. Na Slovensku je už dnes nárok na viaceré sociálne dávky naviazaný na zodpovedné správanie sa.“ Štefan Kišš, riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze
  • „Takže začnime napríklad s povinnosťou pre 80+ do konca januára, pre 70+ do konca februára, 60+ do marca, zdravotníkov a učiteľov do apríla, policajtov a vojakov do mája, 50+ do júna. Ak sa niekedy medzitým ukáže, že to už stačí, tak fajn, nemusíme pokračovať ďalej.“ Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS
  • „Povinné očkovanie môžeme zaviesť zajtra alebo môžeme čakať, kým nám dôjdu peniaze. Osobne preferujem nečakať a zaviesť povinné očkovanie minimálne pre najzraniteľnejšiu skupinu ľudí nad šesťdesiat rokov čo najskôr.“ Marcela Veselková, analytička Inštitútu sociálnej politiky

Viac o téme: Panel expertov: Takmer všetci ekonómovia odporúčajú povinné očkovanie

Klub ekonomických analytikov kritizuje Matovičove 500-eurové očkovacie poukážky (Marianna Onuferová/E)

Lengvarského plán: týždeň pred Vianocami pustiť očkovaných do obchodov, potom ich znovu zavrieť a otvoriť pre nich hotely a zjazdovky (Miro Kern/N)

Vianočný večierok s omikronom. Na párty v Osle sa infikoval takmer každý (Tomáš Vasilko/N)


2. Okamžité platby nebudú okamžite, ale do minúty určite

Necelé dva mesiace pred spustením takzvaných okamžitých platieb banky brzdia predstavu, že pôjde o prevod do desiatich sekúnd, ako o tom hovoria slovenské aj európske nástroje propagácie tejto služby.

Desať sekúnd je na preverenie odosielateľa. V skutočnosti bude od februára desaťsekundový limit záväzný len

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Očkovanie proti koronavírusu

Ekonomika

Teraz najčítanejšie