Denník N

Zelený newsfilter: Do spustenia zálohovania PET fliaš a plechoviek ostávajú dni, Greenpeace chce zákaz reklamy na zemný plyn

Tento newsfilter ste dostali, pretože vás zaujíma klimatická zmena, ochrana prírody a životné prostredie. Odteraz budeme pre vás každý štvrtok sumarizovať najdôležitejšie správy, ktoré s týmito témami súvisia.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Prvé vydanie má 1500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.


1. Málo pozitívnych správ o odpadoch? Jedna by sa našla

Foto N – Tomáš Grečko

Slovensko sa od 1. januára pripojí k desiatke európskych krajín, v ktorých už funguje zálohovanie PET fliaš a plechoviek.

Všade, kde sa k podobnému kroku odhodlali, sprevádzali spustenie systému podobné otázniky: Nie je to príliš drahé? Nebude to ľudí priveľmi obmedzovať? Stojí to vôbec za to?

Výsledky sú viac-menej podobné:

  • Hoci počiatočné náklady na odberné automaty, logistiku, triedenie, softvér a ľudí, čo to všetko budú obsluhovať, nie sú zanedbateľné, výsledkom je recyklácia blízka alebo vyššia než deväťdesiat percent. Na Slovensku by sme sa mali k takémuto číslu dostať najneskôr v roku 2025, alebo aj skôr.
  • Je to dosť veľa na to, aby sa oplatilo vziať spotrebiteľom časť pohodlia, o ktoré prídu, keď budú musieť nosiť fľaše a plechovky späť do obchodu, ak budú chcieť naspäť zálohu pätnásť centov za nápoj.

Ale len ak budú nepoškodené: Najväčšie haló bude pri spustení zálohovania zrejme okolo toho, že fľaše a plechovky musia zákazníci nosiť do obchodu nepoškodené a nepokrčené. Bude to totiž presne naopak, ak to porovnáme so správnym postupom pri hádzaní obalov do žltých kontajnerov.

No nakoniec to s tým pokrčením nebude až také prísne: Ukázal to test Denníka E, ktorý bol mesiac pred ostrým štartom vyskúšať fungovanie automatov v jednej z prevádzok, kde sú pilotne nasadené. Úplne pokrčenú plechovku ani fľašu automat neakceptoval, ale nad bežne opotrebovanou, stlačenou a znovu narovnanou fľašou prižmúril senzory.

Kto si vymyslel nosenie vzduchu do obchodu a prečo: Ministerstvo si osvojilo argument nápojových spoločností, ktoré systém financujú, že inak by sa na Slovensko vozil odpad z Maďarska, Poľska a Česka, kde zálohovanie PET fliaš a plechoviek ešte nemajú.

Čo na zálohovanie hovoria výrobcovia nápojov: Svetové značky, ako napríklad Coca-Cola, zmenili názor na zálohovanie už pred rokmi. Po tlaku environmentálnych organizácií jeho zavedenie podporovali, pretože odpor im len kazil povesť. Skúsenosti z iných krajín navyše nepriniesli žiadne väčšie otrasy pre ich biznis.

Koľko to celé bude stáť: Správcom zálohového systému je nezisková organizácia, ktorú založila väčšina výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, piva a firmy reprezentujúce obchodníkov.

Odhady hovorili, že vybudovanie systému bude stáť päť miliónov eur a ročná prevádzka vyjde asi na 30 miliónov. Náklady na investíciu by sa mali zaplatiť z nevybratých záloh v prvom roku fungovania systému. Chvíľu totiž potrvá, kým si väčšina ľudí osvojí zvyk nosiť obaly späť do obchodu.

Čo sa oplatí sledovať ďalej: Ako zareagujú zberové spoločnosti, ktoré prídu o najvýnosnejšiu komoditu zo žltých kontajnerov – PET fľaše. Až na pár ďalších druhov plastov je zvyšok odpadu pre nich stratový. Znamená to, že kým PET fľaše sa dali predať so ziskom, za recykláciu alebo skôr likvidáciu všetkého ostatného musia zberovky, naopak, platiť.

Úspech zálohovania nápojových obalov môže poslúžiť ako model pre iné druhy tovarov, v ktorých si kupujeme tovar. V budúcnosti sa môže stať, že aj škatuľa, v ktorej Ježiško priniesol nový televízor, bude mať pečiatku Z – zálohovaná.

Viac o téme: Automat na zálohované PET fľaše a plechovky spolupracoval, aj keď sme vrátili trochu postláčanú fľašu


2. Citylighty od Greenpeace pripomínajú, že aj zemný plyn je len fosílne palivo

Foto – Greenpeace

Organizácia Greenpeace sa usiluje o celoeurópsky zákaz reklamy a sponzorstva fosílnych palív. Dosiahnuť to chce cez európsku petíciu, čo znamená, že potrebuje vyzbierať aspoň milión podpisov od občanov v členských krajinách EÚ. Za týždeň získala vyše 100-tisíc podporovateľov.

Na slovensku je to hlavne o plyne:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie