Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda vie, že peniaze za očkovanie mnohých odradia, aj tak to robí

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najprv dve dobré správy:

Omikron má podľa prvých štúdií vyššie riziko opätovnej nákazy ako delta, ale spôsobuje miernejší priebeh choroby. Oznámil to šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Na potvrdenie sú však potrebné ďalšie štúdie.

Podľa banky JPMorgan sa pandémia na budúci rok skončí a svetová ekonomika sa plne zotaví. Nové vakcíny a lieky povedú k silnému cyklickému oživeniu, návratu globálnej mobility a uvoľneniu zadržiavaného dopytu zo strany spotrebiteľov. Vo výhľade na rok 2022 JPMorgan očakáva, že hlavný americký akciový index S&P 500 vzrastie o takmer 8 % a akcie rozvíjajúcich sa trhov vykážu rast až o 18 %.

Štvrtkový Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili ho Konštantín Čikovský a Ján Filip.


1. Rovnaká verzia opatrení proti pandémii platí už viac ako deň

Vláda včera schválila nový súbor zákazov a povolení na najbližších 30 dní v podobe, na akej sa politici koalície dohodli ešte v utorok. Detaily budú jasné a všetko bude isté, až keď hlavný hygienik vydá vyhlášku.

Stručne, čo by malo platiť podľa terajších vyhlásení:

 • od piatka 10. 12. sa pre očkovaných a tých, čo prekonali, otvárajú všetky obchody a mnohé služby vrátane vlekov,
 • od pondelka sa zatvárajú všetky stredné školy a druhý stupeň základných škôl,
 • od 25. decembra budú môcť zaočkovaní a tí, čo covid prekonali, s testom ako rodina žijúca v jednej domácnosti do hotela,
 • ostatné obmedzenia vrátane zákazu vychádzania po 20.00 by mali formálne platiť do 9. januára, ale dovtedy sa ešte môžu prehodnotiť.

Viac o téme: Opatrenia sa opäť menia. Od piatka sa pre očkovaných otvoria aj kaderníctva, OTP režim nebude v mestskej doprave (Veronika Folentová, Michaela Barcíková/E)


2. Peniaze môžu od očkovania aj odradiť

Parlament včera pokračoval v rokovaní o motivovaní ľudí starších ako 60 rokov k očkovaniu. Vládna koalícia im chce sľúbiť odmeny dvesto, respektíve tristo eur.

Definitívne hlasovanie o tomto návrhu príde zrejme dnes, podľa doterajších ohlasov vládnych politikov by so získaním väčšiny nemal byť problém.

Počas včerajšej diskusie sa neobjavili nové argumenty v prospech tohto návrhu.

Minister financií Igor Matovič iba zopakoval, že spoločenské prínosy jedného zaočkovaného, navyše v tomto rizikovom veku, sú oveľa väčšie ako sľubované odmeny.

V čom má minister pravdu a v čom nie: Sľubované odmena je 300 alebo 200 eur, kým odhad spoločenských nákladov na jedného nezaočkovaného nad 60 rokov je podľa Útvaru hodnoty za peniaze až vyše 12-tisíc eur. Ide o priemernú sumu, ktorá vyplýva z pravdepodobných nákladov na práceneschopnosť, liečenie a prípadnú smrť týchto nezaočkovaných ľudí.

Problém je, že sľubovanú odmenu má štát platiť aj ľuďom, ktorí by sa zaočkovali tak či tak, alebo sa už zaočkovali. Okrem toho vôbec nie je jasné, koľko ďalších ľudí sľubovaný bonus presvedčí, aby sa zaočkovali, a či to vykompenzuje peniaze, ktoré sa vyplatili už zaočkovaným.

Takisto chýba akákoľvek analýza, či sa inými opatreniami na podporu očkovania v podobne krátkom čase nedalo dosiahnuť viac.

Behaviorálny ekonóm Matej Šucha z firmy Mindworx hovorí, že podľa skúseností zo zahraničia je pravdepodobný opak, teda že stimulácia peniazmi ľudí zneistí a chuť očkovať sa dokonca klesne.

Navyše pripomína, že ministerstvo zdravotníctva má prieskum,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dlhová brzda

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Hegerova vláda

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozpočet a dlh

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie