Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Koalícia si chce sprivatizovať aj protimonopolný úrad

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

reportérka Daniela Krajanová sa pýtala manažérky logistickej firmy Gefco Ivany Košianovej, kedy sa skončí čipová kríza. Tá odpovedala, že najskôr koncom druhého štvrťroka 2022, no dodala, že v automotive veľa ľudí predpokladá postupné doznievanie až do konca budúceho roku. My sme optimisti a interpretujeme to preto ako dobrú správu, že v roku 2023 by sme tu už čipovú krízu mať nemali.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, čo je 6 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Najprv päť aktuálnych správ o boji s covidom a vplyve pandémie na ekonomiku

Tretia dávka po troch mesiacoch. Aj na Slovensku je už pre dospelých odporúčaný čas na preočkovanie treťou posilňovacou dávkou vakcíny tri mesiace po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny, respektíve osem týždňov po zaočkovaní jednodávkovou vakcínou. Slovensko tak nasledovalo krajiny ako napríklad Veľká Británia, Grécko či Rakúsko, ktoré už dávnejšie ustúpili od odporúčania očkovať ľudí treťou dávkou až po polroku. Cieľom zmeny je ochrana proti momentálne ešte najrozšírenejšiemu variantu delta a rýchlo sa šíriacemu variantu omikron.

Prvoočkovaných nepribúda. Ani po dohode v koalícii, že novozaočkovaní vo veku 60+ dostanú 200 eur, záujem o očkovanie prvou dávkou nerastie, ale ďalej padá. Na prvú dávku za posledný týždeň prišlo len pár tisíc ľudí. Naopak, pribúda ľudí, ktorí sa dávajú zaočkovať treťou dávkou. Rovnaké trendy vidno zatiaľ aj v kategórii 60+, na ktorú smeruje vládna motivácia.

Nie je dôležité, či boli firmy úradne zavreté. Pomoc zo znovuzavedeného opatrenia 3B budú môcť čerpať za december všetky firmy s poklesom tržieb nad 40 percent bez ohľadu na to, v akom segmente podnikajú a či boli alebo neboli zavretí, spresnilo ministerstvo práce informácie z nedele. Definitívnu verziu podmienok pomoci by mala vláda schváliť tento týždeň.

Gastrofirmy dali vláde ultimátum. Skupina podnikateľov združená v Aliancii slovenskej gastronómie oznámila svoje požiadavky, ktoré sú podľa nej podmienkou prežitia. Chcú od soboty 18. decembra otvoriť prevádzky v režime OP, navýšiť podporu zo schémy, ktorú manažuje ministerstvo dopravy, a zaviesť nižšiu DPH od apríla budúceho roka. Podnikatelia naznačili, že ak im vláda do stredy nevyhovie, svoje prevádzky od soboty možno otvoria v režime OP aj bez povolenia.

V OPEC sa omikronu neboja. Podľa kartelu OPEC bude mať koronavírusový variant omikron len mierny vplyv na dopyt po rope, pretože svet sa už dokáže lepšie prispôsobovať šíreniu choroby. Organizácia zvýšila odhad globálneho dopytu po rope na 1. kvartál 2022.

Viac o téme: Zmena pre tretiu dávku: ministerstvo ju odporúča už po troch mesiacoch (Veronika Folentová/N)

Počet prvých dávok očkovania padá aj po ponuke 200 eur v hotovosti pre ľudí vo veku 60+ (Daniel Kerekes, Lucia Osvaldová/N)

Omikron bude tvoriť väčšinu prípadov v Dánsku už tento týždeň. Hospitalizácie sa zatiaľ držia nízko (Tomáš Vasilko/N)

Náklady na testovanie a testy sa počítajú medzi daňové výdavky firmy. Ako postupovať – otázky a odpovede (Zuzana Kollárová/E)


2. Protimonopolnému úradu dnes možno potvrdia nového predsedu

Vláda by dnes mala potvrdiť kandidáta na predsedu protimonopolného úradu, ktorým je Matúš Medvec. Ide o kandidáta, ktorého vystúpenie na verejnom vypočutí priviedlo Transparency International k výzve vláde, aby celé výberové konanie zopakovala.

Prečo je to dôležité: Protimonopolný úrad má po desiatich rokoch predsedovania Tibora Menyharta nízky rešpekt a voľba Matúša Medveca nevytvára predpoklad, že by sa to malo zmeniť.

Odkiaľ sa vzal vládny kandidát:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Hegerova vláda

Ekonomika

Teraz najčítanejšie