Denník N

Zelený newsfilter: Dráma okolo národných parkov má šťastný koniec, tornáda v USA ukazujú, čo bude, keď sa počasie nedá predvídať

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a o ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.

1. Reforma národných parkov z nich môže opäť spraviť národné

Slovenský raj, Tomášovský výhľad. Foto N – Andrej Bán

Slovensko bolo široko-ďaleko jedinou krajinou, kde platil nezmyselný stav, že ochranári nemajú vo svojej správe ani najvzácnejšie územia v národných parkoch.

Je to skôr náhoda a veľké šťastie, ale koalícia v utorok nakoniec splnila sľub zo svojho programového vyhlásenia a tento stav sa po rokoch, zdá sa, skončí.

Bolo to dramatické do poslednej chvíle: Hoci predseda Sme rodina Boris Kollár bol pôvodne pod zákonom podpísaný (neskôr podpis stiahol s tým, že ho vlastne ani nečítal) a envirorezort zapracoval jeho pripomienky, aj tak sa poslanci jeho strany pokúsili reformu potopiť a spojili sa s opozíciou.

Ich taktika nevyšla len tesne – stačilo by, keby bolo v sále o poslanca menej, a o zákone by sa nemohlo hlasovať. Nakoniec ho podporilo 75 zo 76 prítomných poslancov.

Na to, že štát v podstate len presúva vlastný majetok medzi vlastnými organizáciami, je boj o národné parky plný zvratov. Aj to vypovedá o tom, koľko rôznych záujmov a vplyvov skrývajú slovenské lesy.

Schválenie zákona v parlamente je pritom len prvý krok reformy, vo väčšine národných parkov treba najskôr dokončiť zonáciu, až potom dôjde k presunu podstatnej časti pozemkov pod správu ochranárov.

Ako sa zmení správa v jednotlivých národných parkoch:

  • V Slovenskom rajiPieninách, ktoré už majú zonáciu, prejdú pozemky v treťom, štvrtom a piatom stupni ochrany pod správu nových organizácií od 1. apríla budúceho roka.
  • V Tatranskom národnom parku sa od 1. apríla spoja Štátne lesy TANAP-u sčasti so Správou Tatranského národného parku a sčasti so Správou Pieninského národného parku. Aj tu prejdú do správy nových organizácií lesy od tretieho stupňa vyššie.
  • V ostatných národných parkoch zatiaľ pod ochranárov prejdú len malé územia v najvyšších stupňoch ochrany 4 a 5. Po dokončení zonácie prejde aj trojka.
  • Vo všetkých národných parkoch budú správy národných parkov priamo pod ministerstvom životného prostredia, nie pod Štátnou ochranou prírody, tak ako to bolo doteraz.

Čo je to zonácia národného parku: Zjednodušene povedané, mapa, ktorá určuje, čo sa kde smie a čo nesmie.

Kedy bude hotová zonácia zvyšných parkov: Minister životného prostredia Ján Budaj v rozhovore pre Denník N v septembri tvrdil, že kľúčové dokumenty sú všade nachystané. Po hlasovaní o reforme vyhlásil, že všetky národné parky budú autonómne do konca volebného obdobia.

Kedy si návštevníci parkov všimnú zmenu: Bežní turisti, ktorí sa pohybujú iba po značených trasách, sa možno nebudú tak často brodiť v blate, ktoré po sebe zanechávajú lesnícke stroje. Poľovníci si možno uvedomia, že les im už nepatrí ako kedysi, a začnú sa správať podľa pravidiel.

Zničené časti lesa však potrebujú desiatky rokov, aby sa v nich obnovili prirodzené procesy. K nim patrí aj odumretie lesa po napadnutí lykožrútom a jeho následná obnova do lepšej formy, než keď sa oň stará človek. Potom budú národné parky lepšie pripravené odolávať aj klimatickej kríze.

Čo si všímať ďalej: Novovzniknuté správy parkov prevezmú pod seba aj časť zamestnancov štátneho podniku Lesy SR. Minister Budaj im sľubuje perspektívnejšiu prácu a slobodnejšie prostredie bez korupcie.

Bude zaujímavé sledovať, ako prijmú zmenu práve títo lesníci a čo na ňu budú hovoriť po niekoľkých mesiacoch. Ak s ňou budú spokojní, môže to byť zárodok ešte dôležitejšej reformy lesníctva na Slovensku.

Viac o téme: Parlament schválil reformu národných parkov, prejdú pod ochranu prírody

Komentár Romana Pataja: Hegerovci odhlasovali svoje maximum

2. Varovanie: O osem minút k vám príde tornádo

Mesto Mayfield pred tornádom a po ňom. Foto – TASR/AP

Hlavnou prírodnou udalosťou za posledných sedem dní je séria viac ako 50 tornád, ktoré sa z piatka na sobotu prehnali južnými štátmi a takzvaným stredozápadom USA. V čase písania Zeleného newsfiltra sa počet obetí vyšplhal na 88, z toho 74 zomrelo v najviac postihnutom štáte Kentucky.

Daň za nepredvídateľné počasie čaká aj Slovensko:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Odpad

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie