Zelený newsfilter: Dráma okolo národných parkov má šťastný koniec, tornáda v USA ukazujú, čo bude, keď sa počasie nedá predvídať
Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a o ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.
Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.
1. Reforma národných parkov z nich môže opäť spraviť národné

Slovensko bolo široko-ďaleko jedinou krajinou, kde platil nezmyselný stav, že ochranári nemajú vo svojej správe ani najvzácnejšie územia v národných parkoch.
Je to skôr náhoda a veľké šťastie, ale koalícia v utorok nakoniec splnila sľub zo svojho programového vyhlásenia a tento stav sa po rokoch, zdá sa, skončí.
Bolo to dramatické do poslednej chvíle: Hoci predseda Sme rodina Boris Kollár bol pôvodne pod zákonom podpísaný (neskôr podpis stiahol s tým, že ho vlastne ani nečítal) a envirorezort zapracoval jeho pripomienky, aj tak sa poslanci jeho strany pokúsili reformu potopiť a spojili sa s opozíciou.
Ich taktika nevyšla len tesne – stačilo by, keby bolo v sále o poslanca menej, a o zákone by sa nemohlo hlasovať. Nakoniec ho podporilo 75 zo 76 prítomných poslancov.
Na to, že štát v podstate len presúva vlastný majetok medzi vlastnými organizáciami, je boj o národné parky plný zvratov. Aj to vypovedá o tom, koľko rôznych záujmov a vplyvov skrývajú slovenské lesy.
Schválenie zákona v parlamente je pritom len prvý krok reformy, vo väčšine národných parkov treba najskôr dokončiť zonáciu, až potom dôjde k presunu podstatnej časti pozemkov pod správu ochranárov.
Ako sa zmení správa v jednotlivých národných parkoch:
- V Slovenskom raji a Pieninách, ktoré už majú zonáciu, prejdú pozemky v treťom, štvrtom a piatom stupni ochrany pod správu nových organizácií od 1. apríla budúceho roka.
- V Tatranskom národnom parku sa od 1. apríla spoja Štátne lesy TANAP-u sčasti so Správou Tatranského národného parku a sčasti so Správou Pieninského národného parku. Aj tu prejdú do správy nových organizácií lesy od tretieho stupňa vyššie.
- V ostatných národných parkoch zatiaľ pod ochranárov prejdú len malé územia v najvyšších stupňoch ochrany 4 a 5. Po dokončení zonácie prejde aj trojka.
- Vo všetkých národných parkoch budú správy národných parkov priamo pod ministerstvom životného prostredia, nie pod Štátnou ochranou prírody, tak ako to bolo doteraz.
Čo je to zonácia národného parku: Zjednodušene povedané, mapa, ktorá určuje, čo sa kde smie a čo nesmie.
Kedy bude hotová zonácia zvyšných parkov: Minister životného prostredia Ján Budaj v rozhovore pre Denník N v septembri tvrdil, že kľúčové dokumenty sú všade nachystané. Po hlasovaní o reforme vyhlásil, že všetky národné parky budú autonómne do konca volebného obdobia.
Kedy si návštevníci parkov všimnú zmenu: Bežní turisti, ktorí sa pohybujú iba po značených trasách, sa možno nebudú tak často brodiť v blate, ktoré po sebe zanechávajú lesnícke stroje. Poľovníci si možno uvedomia, že les im už nepatrí ako kedysi, a začnú sa správať podľa pravidiel.
Zničené časti lesa však potrebujú desiatky rokov, aby sa v nich obnovili prirodzené procesy. K nim patrí aj odumretie lesa po napadnutí lykožrútom a jeho následná obnova do lepšej formy, než keď sa oň stará človek. Potom budú národné parky lepšie pripravené odolávať aj klimatickej kríze.
Čo si všímať ďalej: Novovzniknuté správy parkov prevezmú pod seba aj časť zamestnancov štátneho podniku Lesy SR. Minister Budaj im sľubuje perspektívnejšiu prácu a slobodnejšie prostredie bez korupcie.
Bude zaujímavé sledovať, ako prijmú zmenu práve títo lesníci a čo na ňu budú hovoriť po niekoľkých mesiacoch. Ak s ňou budú spokojní, môže to byť zárodok ešte dôležitejšej reformy lesníctva na Slovensku.
Viac o téme: Parlament schválil reformu národných parkov, prejdú pod ochranu prírody
Komentár Romana Pataja: Hegerovci odhlasovali svoje maximum
2. Varovanie: O osem minút k vám príde tornádo

Hlavnou prírodnou udalosťou za posledných sedem dní je séria viac ako 50 tornád, ktoré sa z piatka na sobotu prehnali južnými štátmi a takzvaným stredozápadom USA. V čase písania Zeleného newsfiltra sa počet obetí vyšplhal na 88, z toho 74 zomrelo v najviac postihnutom štáte Kentucky.
Daň za nepredvídateľné počasie čaká aj Slovensko:
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.