Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Čoho sa bojíte viac? Vysokých cien alebo omikronu?

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

dnes by sme mali vidieť, či úplné zastavenie ruských dodávok plynu cez Jamal – Európa bude trvať dlhšie, alebo ide len o jednodňovú reakciu Gazpromu na potvrdenie nemeckých úradov, že v prvom polroku 2022 určite nepovolia spustenie nového plynovodu Nord Stream 2.

Čo to znamená pre Slovensko a Európu? Krátkodobo určite vyššie ceny plynu. A dlhodobo nám to snáď pomôže lepšie pochopiť, aká nebezpečná je závislosť od ruského plynu.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1250 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Marek Legéň.


1. Lukešov Nový Istropolis má malú šancu na dotáciu od vlády

Minister financií Igor Matovič dôrazne odmietol návrh, aby štát prispel 60 miliónmi eur na kongresové centrum a koncertné sály na bratislavskom Trnavskom mýte v projekte Nový Istropolis developera Immocap.

Svoje jednoznačné odmietnutie zverejnil minister na facebooku krátko po tom, čo predstavitelia občianskeho združenia Národné kultúrne a kongresové centrum oznámili, že projekt s Immocapom je podľa ich štúdie najvhodnejší a navrhnú preto vláde, aby ho podporila.

Prečo to je dôležité: Výber vhodnej lokality a formy verejnej investície do kongresového centra na desiatky rokov ovplyvní podmienky organizovania veľkých kongresov a koncertov v hlavnom meste.

Dôležité je aj to, či vláda bude súhlasiť, aby výber vhodného projektu robil privátny sektor a ten napokon aj postavenú budovu vlastnil. Taká forma je na Slovensku zatiaľ neobvyklá, ale použitá už bola napríklad pri dotáciách na futbalové štadióny vo väčších mestách (napríklad do klubov Ivana Kmotríka a Vladimíra Poóra).

Ako vznikol projekt Nový Istropolis: Riaditeľ Globsecu Róbert Vass ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie