Denník N

Naď onedlho zistí, či dokáže nakupovať lepšie než SNS. Končí sa lehota na kolesové transportéry

Krátko pred Vianocami boli potvrdení výrobcovia dvoch platforiem vozidiel – Patria a Pandur. Foto –N/Tatra
Krátko pred Vianocami boli potvrdení výrobcovia dvoch platforiem vozidiel – Patria a Pandur. Foto –N/Tatra

Ministerstvo obrany požaduje nízke ceny a veľké investície do slovenského priemyslu. Čo vyzerá ako dobrá správa pre daňového poplatníka, môže byť demotivujúce pre niektoré zahraničné zbrojovky.

Hneď na začiatku roku 2022 sa ukáže, či minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dokázal na rozdiel od svojich predchodcov zorganizovať veľký tender na obrnené vozidlá. V ňom by sa zahraničné zbrojovky mali predbiehať v tom, kto ponúkne Slovensku najlepšie podmienky.

Posledný decembrový deň uplynie lehota na prihlásenie sa do súťaže o 76 kolesových transportérov pre slovenské ozbrojené sily. Predpokladaná hodnota zákazky je 330 miliónov eur.

Ide o menší z dvoch tendrov na pozemnú techniku, ktoré na jeseň vypísalo ministerstvo obrany. Po kolesových transportéroch budú vyberať ešte dodávateľa pásových transportérov za 1,7 miliardy.

Príliš nízka cena?

Naď hovorí, že záujem o kolesové transportéry prejavilo osem až deväť krajín. „Očakávame, že tých ponúk bude naozaj dosť,“ zopakoval v polovici decembra pre Pravdu.

Podľa informácií Denníka N však ministerstvu hrozí, že účasť napokon zaostane za očakávaním, aj keď definitívne jasno bude až na začiatku januára.

Dôvodov je niekoľko, pričom tým prvým je tlak na cenu. Naďovo ministerstvo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Jaroslav Naď

Vojenské nákupy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie