Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Sme zmierení s omikronom, otvárame bary a staviame poľné nemocnice

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

pre všetkých, ktorí sa pýtajú, kedy sa už svet vráti do normálnych koľají, tu máme citát z aktuálneho komentára Ivana Mikloša: „Sme na konci roka 2021, pandémia stále trvá a isté je len jedno – svet sa do stavu, v akom bol pred necelými dvoma rokmi, nielenže nevráti rýchlo, on sa tam už nevráti vôbec.“

Čítate posledné predvianočné vydanie Ekonomického newsfiltra. Má 1300 slov, čo je 6 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.

Počas sviatkov vám výber najdôležitejších správ prinesieme raz za týždeň.

Buďte zdraví.


1. Reštaurácie otvoria tri dni po Silvestri

Vláda včera zasadala posledný raz pred Vianocami a zaoberala sa najmä prípravou na omikron. Čo treba vedieť zo včerajšieho diania:

Gastroprevádzky sa otvoria od pondelka 3. januára 2022. Budú môcť naplniť len polovicu kapacít a obsluhovať budú môcť len ľudí v režime OP (očkovaní a prekonavší).

  • Ďalšie prevádzky by sa mohli otvoriť po 9. januári.
  • Minister Vladimír Lengvarský nevylúčil, že v konečnom znení vyhlášok to ešte zmenia a prekonanie covidu už nebude na vstup do niektorých prevádzok stačiť.

V januári sa budú stavať poľné nemocnice. Štát očakáva začiatkom budúceho roka vyše 25-tisíc hospitalizácií a chce preto pripraviť nové zariadenia na triedenie pacientov.

  • Pôjde o niekoľko miest po celej krajine s dokopy tisíc lôžkami.
  • Medici pod dohľadom lekárov a sestier by tam mali triediť pacientov s covidom, poskytovať im základnú starostlivosť a pacientov v ťažších stavoch posielať do nemocníc.
  • Cieľ je odľahčiť urgenty nemocníc a sanitky, ktoré by sa preťažili a nefungovali by správne.

Vláda formálne potvrdila oživenie opatrenia 3B v rámci schémy pandemickej pomoci, ktoré prispieva zamestnávateľom na platy zamestnancov na základe poklesu tržieb.

  • Bude platiť pre firmy, ktoré majú maximálne 49 zamestnancov a najmenej 40-percentný pokles tržieb.
  • Výška príspevku je určená ako 80 % celkovej ceny práce zamestnanca v príslušnom mesiaci.
  • Ak má firma pokles tržieb od 40 do 59,99 %, dostane na zamestnanca maximálne 450 eur, ak od 60 do 79,99 %, získa najviac 630 eur na zamestnanca. Ak má viac než 80-percentný pokles tržieb (vrátane), na zamestnanca môže dostať najviac 810 eur.

Viac o téme: Najobľúbenejšie opatrenie 3B je späť. Limit na počet zamestnancov vyradí väčších zamestnávateľov (Zuzana Kollárová/E)


2. Orbán už reguluje úroky

Maďarský premiér Viktor Orbán včera povedal, že Maďarsko na pol roka zmrazí úrokové sadzby hypoték pre domácnosti.

Politický kontext: Blížia sa parlamentné voľby, v ktorých bude Fidesz prvý raz čeliť zjednotenej opozícii, pripomína Reuters. Prvý výrazný zásah do trhu urobil Orbán už minulý mesiac, keď zaviedol strop na ceny pohonných látok.

Prečo je problém s úrokmi:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie