Denník N

Je tu vysoká inflácia, čo robiť s úsporami? Vybrali sme 10 textov o investovaní a cenách bytov

Ilustračné foto Jumpstory
Ilustračné foto Jumpstory

Celý rok sme vám radili, ako sa rozhodovať pri investovaní, čo sa bude diať s cenami bytov a ako to ovplyvní vysoká inflácia.

Teraz sme vybrali 10 rád z 10 textov, v ktorých odborníci hovoria, koľko peňazí držať na účte v banke a kedy to už nedáva zmysel a úspory treba investovať. Tiež vysvetľujú, ako vysoký rast cien ovplyvní ceny nehnuteľností a či sa ich rast môže v roku 2022 zastaviť.

Vladimír Baláž
ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied

„Keď máte 30 rokov a máte pred sebou ešte ďalších 35 rokov na trhu práce, súčasný vývoj inflácie by vás nemal veľmi vzrušovať. Musíte mať plán, čo chcete dosiahnuť, a vaše investície musia z veľkej časti pozostávať z akcií alebo im podobných aktív. Na momentálnu infláciu by ste sa nemali pozerať. …Už keď máte 50 a viac rokov, mali by ste akcie viac zvážiť. Ani tých 15 rokov už nie je dostatočne dlhý čas na to, aby ste mohli bezpečne vyrovnať straty, ktoré by ste prípadne utrpeli pri poklese na akciovom trhu. Mali by ste ísť vo väčšej miere aj do dlhopisov alebo do alternatívnych investícií.“


Silvia Čechovičová
investičná strategička KBC Asset Management na Slovensku

„Faktom je, že akcie patria z historického hľadiska k najvýnosnejšej triede aktív a dokážu poraziť infláciu. Zároveň patria k tým, ktoré sú charakteristické vyššou kolísavosťou. Otázka, akú časť portfólia by mali tvoriť, závisí aj od toho, aký má investor postoj k riziku. Minimálne 30 % portfólia by malo byť v akciách. Ak je investor ochotný akceptovať vyššie riziko, potom môže byť podiel akcií v portfóliu aj vyšší, respektíve môže mať vyššiu rizikovú zložku.“


Michal Mešťan
prodekan Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici

„Pri investičnom horizonte do 5 rokov by mal investor zvoliť skôr konzervatívnejší prístup k investovaniu, avšak pri vysokej inflácii a stále nízkych úrokových sadzbách by jeho peniaze strácali reálnu hodnotu (inflácia je vyššia ako úrokové sadzby). Mohol by preto pristúpiť k rozloženiu investície medzi konzervatívne a akciové tituly (80 % dlhopisy a 20 % akcie, prípadne 70:30 či 60:40 ).“


Róbert Kopál
riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi

„Pre všetkých investorov do dlhopisových, respektíve garantovaných dôchodkových fondov, ktorí majú pred sebou dostatočne dlhý investičný horizont 10 a viac rokov, mám odporúčanie: ak nie úplne všetko, tak aspoň významnú časť svojich investícií presmerovať do negarantovaných akciových, respektíve indexových fondov. Prídu síce o garanciu, ale získajú aspoň šancu na dosiahnutie reálneho zhodnotenia svojich dôchodkových úspor.“


Boris Tomčiak
investičný manažér Finlord.cz

„Keď porovnáme očakávané výnosy akcií s alternatívami, najmä so štátnymi dlhopismi, akcie ponúkajú investorom stále relatívne slušné výnosy a dokážu pokryť infláciu. Štátne dlhopisy infláciu nepokrývajú. … Výnimkou sú protiinflačné dlhopisy. Napríklad v Českej republike mali teraz vysoké výnosy, ktoré pokryli infláciu, kým štátne dlhopisy bez protiinflačného prvku pre rast úrokových sadzieb dokonca strácali.“


Roman Scherhaufer
spoluzakladateľ spoločnosti EIC, o. c. p.

„Na rezerve v banke držte len nevyhnutnú sumu, odporúčam trojnásobok vašich bežných mesačných výdavkov. Zvyšok môžete zainvestovať dlhodobo do akcií. Ak vidíte, že vaše mesačné výdavky sa vám zvyšujú, treba zvýšiť aj rezervu, napríklad z vášho najbližšieho platu. Na bežnom účte stačí aj nulový úrok, zarábate už len tým, že vám banka neúčtuje záporné úroky. Z inflácie okolo 2-3 percent netreba robiť strašiaka. Pravdepodobne aj vám vzrastie plat o podobné percento.“


Radoslav Kasík
investičný riaditeľ Finax

„Akciové trhy s veľkou pravdepodobnosťou nedokážu zopakovať uplynulé masívne zisky predchádzajúcich rokov. Napriek tomu nič lepšie ľudia, ktorí si chcú zabezpečiť lepšiu budúcnosť a vybudovať majetok, k dispozícii z dlhodobého hľadiska nemajú. Inflácia by mala naďalej pôsobiť pozitívne na marže a ziskovosť firiem, keďže sú nateraz schopné prenášať ju na svojich spotrebiteľov a odberateľov.“


Juraj Karpiš
analytik INESS

„Každý, kto má nejaké úspory, by mal mať aj zlato. Otázka je len, aké percento svojho majetku má v ňom sporiť. Ide totiž o sporenie a nie investíciu. Zlato nie je dobrá ochrana pred infláciou v krátkom a strednodobom horizonte. Na týchto horizontoch dominuje jeho poistná funkcia voči zlyhaniam vo finančnom systéme alebo politike.“


Vladimír Baláž
ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied

„Ťažko odhadnúť, ako ďaleko sme od tohto momentu (pozn. – keď už ľudia nedokážu akceptovať vyššiu cenu nehnuteľností), situácia mi však začína pripomínať rok 2007, keď sa predávalo všetko, ešte aj byty s rozlohou sto metrov štvorcových s terasou rovnakej rozlohy. A potom boli nepredajné.“


Roman Vrbovský
analytik Národnej banky Slovenska

„Nie všetky novostavby majú v zmluvách inflačné doložky. Takže inflácia môže ovplyvniť iba časť zmlúv pri novostavbách. Čo sa týka novej výstavby, do ich cien sa vyššie ceny stavebných materiálov budú časom premietať. Otázka je, kedy a v akom rozsahu to bude mať vplyv na ceny nehnuteľností. Pôjde však iba o malú časť veľkého trhu.“

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Inflácia

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie