Denník N

Zelený newsfilter: Fotografia, udalosť, postava, číslo a graf roka 2021 ukazujú veľký obrat

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Posledné vydanie v tomto roku má 1 500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.

Ďalší Zelený newsfilter vám pošleme vo štvrtok 13. januára 2022.

Rok 2021 v skratke

Končiaci sa rok považujeme v Denníku E za prvý, keď klimatická kríza a ničenie životného prostredia ovplyvnili aj zásadné ekonomické rozhodnutia.

Má to vplyv na to, čo kupujeme v obchodoch, koľko to stojí, aké vysoké sú dane, koľko budú zarábať naše deti a aké vysoké budú dôchodky.

Spomeňme jeden príklad za všetky – tretina prostriedkov v národných plánoch obnovy musí byť viazaná na „zelené projekty“. V slovenskom prípade to znamená zhruba dve miliardy eur. Štvrtina z toho pôjde na obnovu rodinných domov.

1. Fotografia roka: Pokojne sa to mohlo stať na Slovensku

Do nášho finálneho výberu sa dostali tri zábery – následky ničivého tornáda, ktoré sa pred pol rokom prehnalo južnou Moravou, letné záplavy v Nemecku a stádo žiráf, ktoré uhynulo v dôsledku historicky najväčšieho sucha v Keni.

Snímka z mesta Erftstadt ukázala skazu povodní. Foto – TASR/AP

Prečo sme nakoniec vybrali záplavy: Politici, podnikatelia a spotrebitelia majú problém s cenou za ochranu životného prostredia. Zdá sa im, že účet za menej emisií, čistejší vzduch a recykláciu odpadu je prehnane veľký. Naozaj to za to stojí? Je to oprávnená otázka.

Preto je dobré pripomenúť si, čo za to dostaneme. Menej vypustených emisií skleníkových plynov rovná sa menej časté prírodné katastrofy a to sa rovná ušetreným životom plus miliardám eur na odstraňovanie ničivých následkov.

Nemecké mesto Erftstadt, v ktorom prívalové dažde zanechali obrovský kráter v zemi, je necelých tisíc kilometrov od Slovenska. Autom by ste tam prišli za 10 hodín.

Pre búrku obrovských rozmerov je to nič. Je jej jedno, kde sa končia hranice jedného štátu a kde sa začína druhý.

To, čo sa sformovalo na oblohe v polovici júla v západnom Nemecku, mohlo pokojne zasiahnuť aj Slovensko. Je len otázkou času, kedy sa niečo podobné stane aj u nás.

Koľko taká prírodná pohroma stojí:

  • Začnime ľudskými životmi – oficiálne majú júlové záplavy v Európe na konte 242 mŕtvych, z toho najviac (196) v Nemecku.
  • Nemecko vyčlenilo na obnovu po záplavách tridsať miliárd eur. To sú dve tretiny verejného rozpočtu Slovenska.

Podobnú katastrofu si nemôžeme dovoliť a už vôbec nie, ak by ich malo byť niekoľko za rok. Odvrátiť to majú investície do znižovania emisií skleníkových plynov. Lebo len ak sa podarí ohrievanie atmosféry udržať pod 1,5 stupňom Celzia, máme istotu, že počasie sa úplne nezblázni – a to platí aj pre Slovensko.

Ako to vyzeralo v Nemecku po záplavách: Za dva dni napršalo ako za dva mesiace. Voda brala domy aj autá a Nemecko už hlási viac ako sto obetí

2. Udalosť roka: Na Slovensku sa sformovala dezinfo scéna proti ochrane prírody

Najväčšou slovenskou udalosťou roka v oblasti životného prostredia je nesporne odštartovanie reformy národných parkov. Ich správa by sa mala postupne dostať z rúk lesníkov do rúk ochranárov. Tak je to správne. No ešte dôležitejšie z dlhodobého hľadiska je to, čo táto zmena vyvolala. Nikdy doteraz nevenovali konšpirátori u nás životnému prostrediu toľko pozornosti, ako v prípade reformy národných parkov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Rok 2021

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie