Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Na chodníku na Wall Street ležala miliarda a pol, Slováci sa po ňu nezohli

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Naštartujte svoje podnikanie s výhodným balíkom od ČSOB. Pre Vás osobne aj vašu prevádzku či e-shop.


Dobrý deň,

Ak si na dôchodok sporíte v dlhopisovom fonde a ešte ste si nedali novoročné predsavzatie, máme pre vás návrh. Čo tak presmerovať svoje úspory do rizikovejších indexových alebo akciových fondov?

Denník E odhaduje, že len za minulý rok prišli slovenskí sporitelia v 2. pilieri nevhodným výberom fondov o 1,5 miliardy eur, čo  sa odrazí na ich budúcich dôchodkoch. Vláda by ich mala minimálne behaviorálnymi trikmi postrčiť, ak nie rovno prikázať, aby v mladom veku neboli pri sporení takí konzervatívni. Napokon, bola by to náprava abnormálneho stavu, ktorý tu zaviedol Robert Fico, a to je stopercentne v súlade s tým, čo o svojej historickej úlohe hovorí vládna koalícia.

Prvý tohtoročný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, čo znamená 6 minút čítania. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Rasty na akciových trhoch väčšinu dôchodkových sporiteľov opäť obišli

Väčšina Slovákov, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, nebude mať z minuloročných vysokých výnosov akciových trhov nič. Sporia si totiž v dlhopisových fondoch, ktoré sa ocitli v strate. Niektorí politici si tento problém uvedomujú a prichádzajú s návrhmi, ako by  štát mohol donútiť ľudí sporiť si výhodnejšie.

Prečo to je dôležité:

Podľa odhadov Denníka E takíto sporitelia v porovnaní s indexovými fondami prišli za minulý rok o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie