Denník N

Ekonomický newsfilter: Na chodníku na Wall Street ležala miliarda a pol, Slováci sa po ňu nezohli

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

Ak si na dôchodok sporíte v dlhopisovom fonde a ešte ste si nedali novoročné predsavzatie, máme pre vás návrh. Čo tak presmerovať svoje úspory do rizikovejších indexových alebo akciových fondov?

Denník E odhaduje, že len za minulý rok prišli slovenskí sporitelia v 2. pilieri nevhodným výberom fondov o 1,5 miliardy eur, čo  sa odrazí na ich budúcich dôchodkoch. Vláda by ich mala minimálne behaviorálnymi trikmi postrčiť, ak nie rovno prikázať, aby v mladom veku neboli pri sporení takí konzervatívni. Napokon, bola by to náprava abnormálneho stavu, ktorý tu zaviedol Robert Fico, a to je stopercentne v súlade s tým, čo o svojej historickej úlohe hovorí vládna koalícia.

Prvý tohtoročný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, čo znamená 6 minút čítania. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Rasty na akciových trhoch väčšinu dôchodkových sporiteľov opäť obišli

Väčšina Slovákov, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, nebude mať z minuloročných vysokých výnosov akciových trhov nič. Sporia si totiž v dlhopisových fondoch, ktoré sa ocitli v strate. Niektorí politici si tento problém uvedomujú a prichádzajú s návrhmi, ako by  štát mohol donútiť ľudí sporiť si výhodnejšie.

Prečo to je dôležité:

Podľa odhadov Denníka E takíto sporitelia v porovnaní s indexovými fondami prišli za minulý rok o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie