Denník N

Firemný newsfilter: Podlomená pýcha košického výskumu si našla tajného záchrancu a Křetínský s Tkáčom už budú aj autobusármi

ZTS VVU Košice dodával pre CERN zariadenie na umiestňovanie kryomagnetov v tuneli. Foto – CERN
ZTS VVU Košice dodával pre CERN zariadenie na umiestňovanie kryomagnetov v tuneli. Foto – CERN

Slovenská vláda aj v tomto roku pokračuje v uhrádzaní testov potrebných pri režime OTP pre vstup na pracovisko zamestnancov, ktorí nie sú zaočkovaní alebo covid-19 neprekonali. Naďalej ich tak, bohužiaľ, nemotivuje, aby sa dali zaočkovať a onedlho môžu na pracoviskách veľmi chýbať.

Domáce firmy majú už teraz problém nájsť ľudí. Vlani zverejnili na pracovnom portáli Profesia.sk najviac pracovných inzerátov počas celej jeho 24-ročnej histórie – skoro 293-tisíc. Slovenské Tesco napríklad zvyšuje nástupné platy o desatinu.

Všetko dôležité, čo sa deje v slovenských firmám a čo ich ovplyvňuje, zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Pýcha košického strojárskeho vývoja odvrátila hrozbu krachu. Hlási, že si našla investora

Košická firma ZTS Výskumno-vývojový ústav dlho patrila medzi top podniky domáceho strojárskeho vývoja. Svoje roboty odolné voči rádioaktívnemu žiareniu dodala jadrovým elektrárňam aj do špičkového švajčiarskeho strediska pre jadrový výskum CERN. No po rozhorení koronakrízy sa prepadla do dlhov. Iba na daniach a odvodoch dlhovala státisíce eur. Niektorí veritelia sa ju snažia dať do konkurzu a pre nezaplatené mzdy jej zostalo len posledných 30 zamestnancov, 70 ľudí z firmy odišlo.

Na prelome rokov podnik oznámil obrat:

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie