Hojsík je sklamaný, Jurzyca hovorí o dobrej správe. Čo si myslia europoslanci o návrhu zaradiť jadro a plyn medzi udržateľné zdroje

Európska komisia na začiatku nového roka predstavila plán, podľa ktorého by sa aj energia z jadra a zemného plynu za istých podmienok a do istého obdobia považovala za udržateľnú. Týka sa to investícií do projektov, ktoré spĺňajú najvyššie technologické štandardy, a štátom EÚ to má pomôcť pri prechode na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku.
Kritizujú to ekologické organizácie, niektorí europoslanci aj členské štáty, ktoré sa obávajú, že investície preto nebudú smerovať do obnoviteľných a najčistejších zdrojov. Nespokojní sú najmä Rakúšania a Nemci, naopak, Slovensko, Česko či Francúzsko považujú zaradenie jadrovej energie medzi udržateľné zdroje za správny krok.
S plánom EK musí súhlasiť väčšina členských štátov aj europarlament. Europoslancov a europoslankýň zo Slovenska sme sa preto pýtali, ako hodnotia návrh Európskej komisie zaradiť jadrovú energiu a zemný plyn medzi udržateľné zdroje.
Dostali aj druhú, otvorenú otázku, ktorá je pravidelne súčasťou ankety: Na akú tému alebo udalosť, ktorá sa udiala v uplynulých týždňoch, by ste chceli upriamiť pozornosť?
Tu sú ich odpovede:
Martin Hojsík (Progresívne Slovensko)
Ako hodnotíte návrh Európskej komisie zaradiť jadrovú energiu a zemný plyn medzi udržateľné zdroje?
Návrh Komisie zaradil plyn a jadro iba medzi takzvané prechodné, nie zelené investície v rámci taxonómie. A aj to iba za istých podmienok. To je dôležitý rozdiel.
Súčasne zdieľam názor skupiny Investorov za klímu, ktorá reprezentuje penzijné a investičné fondy s celkovou hodnotou vyše 50 biliónov eur (teda päťstokrát väčšou ako slovenské HDP), a Rímskeho klubu, ktorý reprezentuje významných svetových vedcov, ekonómov a lídrov priemyslu, že tento návrh podkopáva dosiahnutie klimatických cieľov.
Za seba môžem dodať, že som zároveň sklamaný, že Komisia (na rozdiel od pravidiel pre zelenú energiu v taxonómii) pri týchto prechodných pravidlách neuskutočnila verejnú konzultáciu a hodnotenie účinkov. Navyše navrhované pravidlá obsahujú diery, ktoré by umožnili označiť