Denník N

Zelený newsfilter: Ako rozlíšiť horského sprievodcu a vodcu, debata o jadre je späť, Shiffrinová pre lietanie uvažuje, že skončí

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1600 slov, ktoré si stihnete prečítať za 8 minút.

1. V horách nie je sprievodca ako vodca

Ilustračné foto – archív reportéra Tomáša Hrivňáka

Sú výskumy, ktoré tvrdia, že aktívni turisti a športoví horolezci majú lepší vzťah k prírode a viac im záleží na jej ochrane.

O to smutnejšie sú prípady ako ten, ktorý sa stal koncom minulého týždňa v slovenských Tatrách. Pri zdolávaní najvyššieho tatranského štítu – Gerlachu, prišli o život dvaja poľskí turisti a ich sprievodca.

Ako sa to stalo: Podľa rekonštrukcie Horskej záchrannej služby (HZS) sa skupina vybrala obvyklou, avšak letnou trasou.

Skupina bola pri výstupe naviazaná na takzvanom krátkom lane, čo je bežná technika vodcov. Na lane si udržiava kontakt so skupinou.

V tomto prípade sa jeden z turistov pri traverzovaní zrejme pošmykol a strhol celú skupinu. Po približne 300-metrovom páde sa ich telá zastavili vo výške asi 2160 metrov nad morom.

Existuje pritom aj iná trasa, ktorá sa používa na zimné výstupy. Dôvody, pre ktoré sa rozhodla skupina vybrať letnou, zatiaľ nepoznáme.

Čo ďalšie prispelo k nešťastiu:

  • Počasie vo vysokohorskom teréne je v týchto dňoch veľmi náročné. HZS cez víkend hlásila sériu výjazdov za ľuďmi, ktorí sa pošmykli a spadli.
  • Poľský sprievodca viedol turistov načierno. Znamená to, že nemal potrebnú odbornú spôsobilosť a porušoval aj platný návštevný poriadok.

Čo je horský sprievodca a vodca a prečo je rozdiel dôležitý:

Sprievodca môže klientov vodiť len po turistických chodníkoch, nie mimo nich. Na Gerlach nevedie značená turistická trasa, výstup je možný na základe výnimky len v sprievode horského vodcu. Vodcovia musia na získanie licencie prejsť tvrdými skúškami.

Avšak určiť rozdiel medzi nimi nie je až také jednoduché. Sprievodcovia sú združení v organizácii UIMLA a vodcovia v inej so skratkou UIAGM.

Niektorí sprievodcovia predávajú svoje služby bez toho, aby na to mali oprávnenie. Turista neznalý existencie viacerých organizácií ľahko naletí. Uľahčuje to aj fakt, že falošných vodcov nikto nepostihuje.

Kde a ako si overiť, či má horský vodca oprávnenie:

Centrálna databáza horských vodcov neexistuje, no sú dva zoznamy, ktoré by mali dohromady pokrývať väčšinu vodcov s licenciou, ktorí pôsobia na Slovensku.

Každý horský vodca by sa mal vedieť preukázať aj preukazom horského vodcu UIAGM.

Čo ak máte podozrenie, že vidíte mimo turistickej trasy falošného horského vodcu: V takom prípade môžete kontaktovať správu národného parku, ktorá môže na miesto vyslať svojho strážcu.

Pred túrou sa zaregistrujte v aplikácii HZS: Cez elektronickú knihu návštev záchranári presne vedia, kam ste sa vybrali a budú vás kontaktovať, ak nenahlásite návrat.

Viac o téme:

2. Veľká debata o jadre je späť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Turistika a outdoor

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie