Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Sezóna omikronu sa začína s neskrátenými karanténami

Dobrý deň,

najprv dve dobré správy pre život v strednej Európe: aj včerajšie rokovania medzi NATO a Ruskom potvrdili, že ruskej diplomacii sa nedarí presvedčiť západné veľmoci, aby v diskusii s Ruskom rozhodovali o osude iných krajín, napríklad Ukrajiny a Gruzínska.

Dodávky skvapalneného plynu z USA už päťnásobne prevýšili prítok plynu z Ruska, čo významne znižuje schopnosti Vladimira Putina diktovať EÚ svoje predstavy o fungovaní energetického trhu.

Štvrtkový Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravili Konštantín Čikovský a Marek Legéň.


1. Všetko nové, čo potrebujete vedieť o covide

Druhý booster už zrejme nebude. Európska agentúra pre lieky spochybnila možnosť plošného očkovania štvrtou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Opakované podávanie posilňujúcich dávok každých niekoľko mesiacov zrejme nie je podľa nej udržateľnou stratégiou.

Dobrá správa je, že podľa EMA šírenie nového variantu omikron posúva ochorenie z fázy pandémie smerom k trvalo sa vyskytujúcemu ochoreniu, s ktorým ľudstvo bude schopné žiť. Podobne sa k tejto téme predtým vyjadrila aj WHO (viac).

Omikron je tu. V približne štvrtine slovenských okresov už počet nakazených koronavírusom prestal klesať a znova stúpa. Ďalšia vlna pandémie sa opäť začína na Orave a na severovýchode Slovenska, ako to bolo aj v predchádzajúcich vlnách.

Podľa analytika Denníka N Daniela Kerekesa „môže to byť spôsobené migráciou za prácou do Česka, väčšími domácnosťami, veľkými oslavami, nízkou zaočkovanosťou či chladnejším počasím“.

Karanténu zatiaľ neskrátili. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský včera povedal, že zatiaľ nie je dôvod na skrátenie karantény. Príčine, prečo ho firmy požadujú, však zjavne rozumie. Dodal totiž, že ak bude dochádzať k výpadkom a obmedzeniu činnosti niektorých sektorov, bude sa dĺžka karantény prehodnocovať.

Extra pravidlá pre omikronovú vlnu. Vláda včera rozhodla, že od budúcej stredy vstúpia do platnosti nové pravidlá, s ktorými by sme podľa aktuálneho plánu mali prečkať začínajúcu vlnu omikronu.

  • Aj formálne sa už končí zákaz zhromažďovania, naďalej nebude platiť nočný zákaz vychádzania, ale obchodné prevádzky budú musieť medzi desiatou večer a piatou hodinou ráno byť zatvorené.
  • Takzvané neesenciálne obchody ostávajú v režime OP.
  • Bežné pracoviská ostávajú v režime OTP. Testy pre ľudí bez imunity z vakcíny alebo prekonania choroby sa musia robiť naďalej povinne raz do týždňa, ale odporúča sa dvojnásobná frekvencia.
  • V režime OP sa bude uznávať prekonanie ochorenia len 90 dní od pozitívneho výsledku PCR testu, doteraz to bolo dvakrát dlhšie. Antigénové testy sa v tom vôbec nebudú brať do úvahy.
  • Pre najviac rizikové podujatia vzniká kategória OP+. Tá zjednodušene znamená, že sa vyžaduje tretia dávka, ktorá napríklad umožní plné fungovanie hotelov, reštaurácie so sedením ostávajú v OP režime, výdaj a výčap zostáva pre všetkých povolený len cez okienko. (viac)
  • Od 1. februára sa skráti z roka na 9 mesiacov lehota, počas ktorej sa uznáva účinnosť očkovania.

Viac o téme:  Vláda zmenila opatrenia, prekonanie covidu bude platiť 90 dní, niekde nebudú stačiť ani dve dávky (Veronika Folentová, Michaela Barcíková/N)

Matematik Kollár: Dúfam, že v tejto vlne sme videli posledný lockdown pandémie (Veronika Folentová/N)


2. Bratislava investuje vyše sto miliónov do zväčšenia spaľovne

Hlavné mesto chce

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie