Denník N

Ekonomický newsfilter: Inflácia sa nám smeje, akí sme pri investovaní opatrní

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

na úvod štatistika, ktorá nám napokon o minulom roku povie z akéhokoľvek pohľadu viac ako všetky doterajšie analýzy: Za rok 2021 umrelo 73 201 ľudí. Najviac v histórii Slovenska. Pandémia k tomu prispela odhadom 19- až 20-tisíc obeťami.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1050 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Ani podielové fondy nemôžu oslavovať

Väčšina peňazí, ktoré investovali obyvatelia Slovenska do podielových fondov, sa minulý rok zhodnocovala tak slabo, že po započítaní inflácie ľuďom ich hodnota klesla, nie stúpla.

Lepšie, ako keby nerobili nič. Banky, ktoré klientom podielové fondy väčšinou predali, však minimálne časť svojho slova drobným investorom dodržali. Do tohto druhu fondov investujú väčšinou ľudia, o ktorých banka vie, že im na účte spia voľné peniaze, a preto im pracovníci v pobočkách alebo takzvaní osobní bankári núkajú kolektívne investovanie.

A to je aj pri súčasných slabých výkonoch slovenských fondov výhodnejšie ako nulový úrok z vkladu na bežnom účte.

Podobná bieda ako v druhom pilieri. Priemerné výnosy pod úrovňou inflácie sú spoločným znakom podielových fondov aj väčšiny investícií fondov v druhom dôchodkovom pilieri. A nejde o okrajovú záležitosť – správcovia týchto dvoch druhov fondov majú na Slovensku v rukách peniaze zhruba dvoch miliónov ľudí a celkový majetok okolo 25 miliárd eur.

Hlavná príčina slabých výnosov je rovnaká v podielových aj dôchodkových fondoch – ľudia majú peniaze v bezpečnejších, ale dlhodobo menej výnosných fondoch. V druhom pilieri za to môže rozhodnutie štátu za druhej vlády Smeru, v podielových fondoch je tých príčin viac.

Uvádzame niektoré hypotézy:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie