Denník N

Oplatia sa viac zmiešané fondy, do ktorých investujeme najviac, alebo radšej viac fondov? Odpovedajú piati odborníci

Ilustračné foto - Jumpstory.com
Ilustračné foto – Jumpstory.com

Skoro polovica majetku, ktorý majú ľudia v podielových fondoch predávaných na Slovensku, je v zmiešaných fondoch. Ľudia do nich dávajú peniaze s predstavou, že ide o zlatú strednú cestu v investovaní.

Piati odborníci hovoria, či je to naozaj dobré riešenie (a pre koho) a či nie je predsa len lepšie kombinovať viac druhov aktív osve. Približujú svoj pohľad na budúce výnosy zmiešaných fondov, ktoré môžu byť s ohľadom na očakávaný vývoj cien dlhopisov a oveľa pomalší rast na akciovom trhu ako v minulosti, ohrozené.

Otázky:

 1. Pre koho sú zmiešané fondy dobré riešenie? Ak v nich je väčšina majetku investorov, mám sa tým inšpirovať? Dajú sa považovať za zlatú strednú cestu?
 2. Akú budúcnosť majú zmiešané fondy, ak majú ceny dlhopisov klesať a rekordné rasty akciových trhov máme zrejme za sebou? Akú budú mať výkonnosť, dokážu pokryť infláciu?
 3. Je lepšie investovať do zmiešaného podielového fondu alebo radšej rozdeliť investíciu priamo napríklad do akciových, dlhopisových či realitných podielových fondov alebo ETF?
 4. Sú zmiešané fondy predávané na Slovensku drahé? Keďže nezarábajú desiatky percent, mali by ma zaujímať aj priebežné poplatky?
 5. Prečo sú zmiešané fondy také obľúbené, že tvoria najväčšiu skupinu podielových fondov predávaných na Slovensku?

Odpovedajú:

  • Michal Orlovský, zodpovedný za správu majetku klientov Slovenskej sporiteľne,
  • Radoslav Kasík, investičný riaditeľ Finax,
  • Martin Smrek, vedúci oddelenia produkt manažmentu TAM,
  • Pavel Škriniar, ekonóm, Fakulta podnikového manažmentu – Ekonomická univerzita Bratislava,
  • Peter Margetiny, vedúci oddelenia Predaj a stratégia rozvoja Eurizon AM Slovakia.

1. Pre koho sú zmiešané fondy dobré riešenie? Ak v nich je väčšina majetku investorov, mám sa tým inšpirovať? Dajú sa považovať za zlatú strednú cestu?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Investovanie a úvery

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie