Denník N

Zelený newsfilter: Peking hlási, že nesneží, a šéf VW tvrdí, že autá si budeme vyberať podľa „appiek”

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 6 minút.

1. Olympiáda v Pekingu iba na umelom snehu

Osvetlené skokanské stredisko, jedno z dejísk tohtoročných zimných olympijských hier a zimných paralympijských hier, počas testovania v čínskom meste Čang-ťia-kchou. Foto – TASR/AP

Pred týždňom sme v Zelenom newsfiltri písali o tom, že preteky Zimného pohára v zjazdovom lyžovaní v Slovinsku sa museli presunúť do náhradnej lokality, pretože v originálnom dejisku chýba sneh. Teraz sa objavila správa o ešte významnejšom podujatí, ktoré má pre klimatickú krízu problém.

Snehové podmienky v Pekingu sú nevyhovujúce: Na zimnej olympiáde v Pekingu sa bude súťažiť iba na umelom snehu – okolité kopce sú kompletne hnedé.

Na mieste, kde bude súťažiť aj slovenská zjazdárka Petra Vlhová, nasnežilo minulý rok od januára do marca len dva centimetre snehovej pokrývky. Dokonca aj v Madride a Londýne zvykne snežiť viac.

Pretekať na prírodnom a umelom snehu je veľký rozdiel:

  • „Umelý sneh je zľadovatenejší, čiže aj rýchlejší a viac nebezpečný,“ povedala pre kanadský denník The Globe and Mail estónska biatlonistka Johanna Talihärmová. „Je aj bolestivejšie, keď spadnete mimo trate a namiesto mäkkej snehovej pokrývky narazíte na tvrdú kamenistú a blatistú podložku,“ dodala.
  • Alpským lyžiarom zväčša technický sneh nespôsobuje problémy, pretože sú naň už zvyknutí. Inak je to však v prípade biatlonistov či bežcov na lyžiach, ktorí z neho majú obavy.
  • Olympijská medailistka v behu na lyžiach Jessie Digginsová povedala, že na umelom snehu už dosiahla pri jazde z kopca rýchlosť 76 kilometrov za hodinu, čo označila za „desivé, pretože väčšina bežeckých tratí je prispôsobená na prírodný sneh“.

Na záchranu olympiády vypumpujú 74 olympijských bazénov: Aby sa zimné hry mohli konať, organizátori plánujú využiť vodu z vodných nádrží. Okolie Pekingu pritom patrí (opäť aj vďaka človeku) k najsuchším oblastiam Číny. Problém dostať sa k pitnej vode majú milióny Číňanov.

Človek vyrába sneh inak ako príroda: Umelý sa dá vyrábať iba z povrchovej vody, nie zo zrážkovej. Odčerpaná voda z potokov a nádrží potom chýba človeku aj organizmom, ktoré v nej zimujú.

Technický sneh je zároveň ťažší, vlastnosťami podobný ľadu. Na rozdiel od prírodného sa pod ním nezachytáva teplo a vzduch, čo sťažuje prežitie ďalších živočíchov.

Čo sledovať ďalej: Ako klimatická kríza zamieša kartami pri výbere budúcich dejísk zimných olympijských a paralympijských hier. Aktuálne je známe miesto na konanie hier v roku 2026 – Miláno a Cortina d’Ampezzo v Taliansku. V druhom areáli sa má súťažiť v lyžiarskych disciplínach. Momentálne (20. januára) je aj tam väčšina snehu umelá. Prírodný spadol naposledy pred dvomi týždňami.

Viac o téme: Viac nasnežilo aj v Madride či Londýne. Vlhovú čaká v Číne olympiáda bez prírodného snehu

2. Legenda tech-žurnalistiky vyspovedala šéfa VW

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Budúcnosť automobilov

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Zelený newsfilter

Zimné olympijské hry

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie