Stihneme postaviť desiatky solárnych a veterných parkov za osem rokov?

To, že Slovensko spúšťa nové bloky atómovej elektrárne Mochovce, nič nemení na tom, že i tak musíme postaviť nové elektrárne na slnko, vietor, vodu, energiu z geotermálnych vrtov a biomasu.
Na výstavbu desiatok nových elektrární má Slovensko osem rokov. Niektoré určite vyrastú aj neďaleko vás.
Prečo je na to tak málo času? Jednoduchá odpoveď by znela, že na termíne sme sa dohodli s ostatnými členskými štátmi EÚ. Dôvod je však aj ten, že obnoviteľné zdroje potrebujeme na zníženie emisií skleníkových plynov.
Ak sa pýtate, či by na to nestačila energia z atómových elektrární, odpoveď je, že zrejme áno, ale otázka je, za akú cenu. Plusom a mínusom energie z jadra sme sa venovali v samostatnom článku.
Okrem toho si túto zimu EÚ uvedomila, že nemôžeme byť závislí od dovozu energetických surovín z Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin ich totiž zneužíva na presadzovanie svojich záujmov, čo významne zdražuje konečné účty za elektrinu a kúrenie aj pre slovenské domácnosti a firmy.

Ako sa vás to týka? Začnime opäť tým, že to ovplyvňuje účty za energie, a to dosť podstatne.