Denník N

Ekonomický newsfilter: Dokážeme rýchlo a bez úplatkov postaviť stovky nových elektrární?

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

koaličné strany SaS a Za ľudí sa včera pridali k argumentom odborníkov, ktorí ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) žiadajú, aby inicioval zmenu automatického nasmerovania dôchodkových úspor v 2. pilieri do výkonnejších fondov. Krajniak zatiaľ, nevedno prečo, nereaguje.

Akciám na svetových burzách sa pritom dlhodobo veľmi dobre darí, no takmer milióna needukovaných sporiteľov v slovenskom druhom dôchodkovom pilieri sa to netýka. Rozhodnutím politikov predchádzajúcej garnitúry majú totiž svoje úspory viac-menej zmrazené v málo výkonných dlhopisových fondoch.

Ekonomický newsfilter na koniec týždňa má 1210 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Čaká nás veľká séria investícií do ekologických elektrární

Podľa dohody, ktorá zatiaľ oficiálne platí v rámci EÚ, by malo Slovensko do roku 2030 až pätinu svojej energetickej spotreby pokrývať obnoviteľnými zdrojmi. Tie totiž potrebujeme na výrazné zníženie emisií skleníkových plynov.

Druhým dôvodom, ktorý aktuálne Únii pripomína tvrdým obmedzovaním dodávok zemného plynu Vladimir Putin, je ďalšie znižovanie závislosti od fosílnych palív z Ruska.

Čo táto úloha znamená pre Slovensko: V súčasnosti obnoviteľné zdroje pokrývajú zhruba 17 % spotreby elektrickej energie a hoci sa cieľová kóta ešte môže meniť, je jasné, že v najbližších rokoch nás čaká obrovský investičný projekt – postaviť každý rok desiatky nových solárnych parkov, veterných turbín a vodných elektrární.

Politici a podnikatelia, ktorí do toho pôjdu, pritom budú zároveň bojovať s

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie