Ekonomický newsfilter: Dokážeme rýchlo a bez úplatkov postaviť stovky nových elektrární?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
koaličné strany SaS a Za ľudí sa včera pridali k argumentom odborníkov, ktorí ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) žiadajú, aby inicioval zmenu automatického nasmerovania dôchodkových úspor v 2. pilieri do výkonnejších fondov. Krajniak zatiaľ, nevedno prečo, nereaguje.
Akciám na svetových burzách sa pritom dlhodobo veľmi dobre darí, no takmer milióna needukovaných sporiteľov v slovenskom druhom dôchodkovom pilieri sa to netýka. Rozhodnutím politikov predchádzajúcej garnitúry majú totiž svoje úspory viac-menej zmrazené v málo výkonných dlhopisových fondoch.
Ekonomický newsfilter na koniec týždňa má 1210 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.
1. Čaká nás veľká séria investícií do ekologických elektrární
Podľa dohody, ktorá zatiaľ oficiálne platí v rámci EÚ, by malo Slovensko do roku 2030 až pätinu svojej energetickej spotreby pokrývať obnoviteľnými zdrojmi. Tie totiž potrebujeme na výrazné zníženie emisií skleníkových plynov.
Druhým dôvodom, ktorý aktuálne Únii pripomína tvrdým obmedzovaním dodávok zemného plynu Vladimir Putin, je ďalšie znižovanie závislosti od fosílnych palív z Ruska.
Čo táto úloha znamená pre Slovensko: V súčasnosti obnoviteľné zdroje pokrývajú zhruba 17 % spotreby elektrickej energie a hoci sa cieľová kóta ešte môže meniť, je jasné, že v najbližších rokoch nás čaká obrovský investičný projekt – postaviť každý rok desiatky nových solárnych parkov, veterných turbín a vodných elektrární.
Politici a podnikatelia, ktorí do toho pôjdu, pritom budú zároveň bojovať s