Denník N

Ekonomický newsfilter: Sulík chce zisky z Gabčíkova poslať do bytoviek s drahým plynom

Vodná elektráreň Gabčíkovo. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vodná elektráreň Gabčíkovo. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Približne milión pracujúcich Slovákov má nový dôvod vyhľadať niekde v skrini posledné výpisy z penzijného fondu a zistiť, koľko tento fond zarába a či ho netreba zmeniť.

Nesprávne umiestnenie úspor vás môže pripraviť o polovicu dôchodku z druhého piliera, vyrátala správcovská spoločnosť Uniqa. Spôsobila to ešte druhá vláda Roberta Fica, ale ani tá aktuálna sa neponáhľa s riešením, takže si musíte, aspoň nateraz, poradiť sami.

Viac aktivity ukazuje koalícia pri téme zdražovania energií. Vyzerá to tak, že zoberie zisky štátnych elektrární a rozdá ich vybraným zákazníkom, napríklad školám, nemocniciam, domovom seniorov, ale aj bytovkám so samostatným kotlom.

Či to citeľne pomôže, sa ukáže, až keď politici prejdú od slov k činom. Nárast cien je pre niektorých zákazníkov v stovkách percent. Doterajšími opatreniami ho vláda vedela iba tlmiť.

Ekonomický newsfilter má dnes 1000 slov, na jeho prečítanie vám budú stačiť 4 minúty čítania. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Akcie vám v druhom pilieri zarobia raz toľko ako dlhopisy

Väčšina Slovákov má ďalší dôvod, prečo sa zaujímať o svoje penzijné fondy, do ktorých im každý mesiac odchádza časť výplaty.

Kto si sporí v dlhopisovom fonde, môže mať dôchodok z druhého piliera v priemere polovičný ako jeho rovesník, ktorý sa rozhodol pre indexový alebo akciový dôchodkový fond, vyrátala správcovská spoločnosť Uniqa. Tá pokrýva štvrtinu slovenského trhu a dáta o jej klientoch sú tak spoľahlivým obrazom o celkovej situácii v druhom pilieri.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ceny energií

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Hegerova vláda

Igor Matovič

Richard Sulík

Štefan Holý

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie