Denník N

Analytik IFP Cenker: Sporenie v dlhopisových fondoch vám vyšší dôchodok z II. piliera neprinesie (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Veľa sporiteľov nemá svoje úspory v II. pilieri investované správne a je veľmi pravdepodobné, že im dlhopisové garantované fondy prinesú nižšie dôchodky, vraví analytik Inštitútu finančnej politiky Juraj Cenker.

Juraj Cenker už viac ako desať rokov analyzuje dôchodkové systémy na Slovensku a v zahraničí. Spolu s kolegami z Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií odporúča, aby si ľudia minimálne prvú polovicu pracovnej kariéry (do 45 rokov) v druhom pilieri sporili iba v indexových alebo akciových dôchodkových fondoch. Väčšiu časť úspor môžu mať v akciách aj neskôr, ak vedia, že si hneď na dôchodku nebudú chcieť vybrať úspory z druhého piliera naraz alebo okamžite zakúpiť doživotný dôchodok.

V rozhovore vysvetľuje:

  • ako by si mali sporiť v druhom pilieri dnešní päťdesiatnici;
  • ako si presunúť úspory do indexového fondu a či sa oplatí spoliehať sa na riešenie od štátu;
  • koľko zarábajú naše dôchodkové fondy v porovnaní so zahraničnými;
  • ako by mala vyzerať reforma I. a II. dôchodkového piliera a či dôchodky budú po reforme vyššie;
  • prečo Krajniakov rodičovský bonus nie je problém iba finančný, ale aj filozofický a aké dôchodkové princípy sú ešte v ústave.

V druhom dôchodkovom pilieri si dnes sporí 1,7 milióna občanov. Väčšina z nich, viac ako 900-tisíc, je v garantovaných dlhopisových fondoch. Budú mať nutne menšie dôchodky?

Pomôžem si prirovnaním. Už dlhší čas rezonuje v spoločnosti diskusia o benefitoch vakcinácie proti covidu. Odborníci sa zhodujú, že pozitíva výrazne prevyšujú negatíva vakcíny. Nezamlčujú však, že ojedinele môže vakcína spôsobiť aj výrazné nežiaduce účinky či v extrémne zriedkavých prípadoch dokonca aj smrť. Podobné je to aj pri investovaní v dlhopisových fondoch.

Drvivá väčšina odborníkov by vám povedala, že dlhodobé investovanie v dlhopisových fondoch vám s vysokou pravdepodobnosťou prinesie výrazne nižší dôchodok, ako keby ste investovali v globálnych akciových fondoch. V zriedkavých prípadoch sa však môže stať, že aj dlhopisová investičná stratégia vám prinesie vyšší dôchodok. Je to však veľmi nepravdepodobné.

Video: Analytik IFP Cenker: Sporenie v dlhopisových fondoch vám prinesie nižší dôchodok (autorky: Marianna Onuferová, Martina Koník)

 

Vo vašej analýze hovoríte, že počas prvej polovice kariéry, teda asi do 45 rokov, by si mali ľudia v druhom pilieri sporiť v indexových fondoch a potom by už mali mať časť úspor aj v dlhopisoch. Kto by mal teda prestúpiť z dlhopisového do indexového alebo akciového fondu?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Rozhovory

V redakcii

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie