Denník N

Zelený newsfilter: O tom, za čo by Slovensko mohlo zožať obdiv Európy a že pri nedostatku pitnej vody nepomôžu ani milióny

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 6 minút.

1. Podpredseda Európskej komisie na Slovensku: Máte šancu prekvapiť

Uzatvorená hornonitrianska baňa Cigeľ funguje ako múzeum. Foto N – Tomáš Hrivňák

O Slovensku ako o európskom vzore sa nehovorí často. Výkonný podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans v rozhovore pre Denník E hovorí, že krajina môže byť vzorom v nečakanej oblasti – v transformácii uhoľných regiónov na zelené.

Tu je výber toho najdôležitejšieho, čo v rozhovore zaznelo:

  • O možnosti, že Nemecko niekedy znovu naštartuje odstavené reaktory: „Bol by som veľmi prekvapený, keby sa tak stalo. […] Navyše z technologického pohľadu, keď raz začnete s odstavovaním reaktorov, nedajú sa len tak ľahko zapnúť.”
  • O Európskej zelenej dohode: „Keby sme s tým začali pred desiatimi rokmi, dnes by sme nemali také vysoké ceny plynu a neboli by sme na ňom takí závislí.”
  • O obnoviteľných zdrojoch energie: „…demokratizujú výrobu energie, pretože ľudia majú väčšiu kontrolu nad svojou energiou.”
  • O utlmovaní ťažby uhlia na hornej Nitre: „Slovensko môže prevziať vedúcu úlohu a dokonca prekvapiť aj časti Európy, kde by to nikto nečakal. Myslím, že je to politická príležitosť, ktorú si uvedomujú aj prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger.”
  • O súboji batérií a vodíka v pohone osobných áut:

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Európska únia

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Ťažba uhlia na hornej Nitre

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie