Denník N

Protiinflačné zníženie dane na pohonné hmoty v Poľsku má nechcenú obeť: verejnú dopravu

Ilustračné foto - autor
Ilustračné foto – autor

Zníženie DPH na základné potraviny v Poľsku v reťazcoch nevidieť, cítiť však lacnejší benzín, ktorý chodia nakupovať aj Slováci.

Poľské obchody a čerpacie stanice už dva týždne navštevujú Slováci, ktorí sem chodia po lacnejšie potraviny a benzín. To všetko vďaka „protiinflačnému štítu“ – balíku opatrení, ktoré prijala vláda Mateusza Morawieckeho na zníženie rozbehnutej inflácie.

Tieto činnosti spočívajú najmä v znížení na nulu alebo minimum sadzieb DPH a spotrebných daní na vybrané potravinárske výrobky, pohonné hmoty, plyn a elektrinu, vďaka čomu tieto výrobky mierne zlacneli.

Kým predtým stál benzín v Poľsku od 6,3 do 6,5 zlotého, teraz je to 5,4 až 5,6. Navyše oproti letu poľská mena oslabila, za jedno euro dostanete 4,5 zlotých, v lete to bolo 4,3 až 4,2. To znamená, že liter benzínu vyjde od 1,2 do 1,24 eura, čo je o vyše 30 centov lacnejšie ako u nás.

Najvyššia v EÚ

Poľská vláda znížila DPH iba na základné potraviny, kde bola doteraz už aj tak nízka sadzba 5 percent. Pri tovare ako chlieb, maslo či mlieko sa DPH znížila na nulu, ostatné potraviny majú stále DPH 8 percent.

Aj preto sa to v cenách reťazcov neprejavilo. Väčšinou reťazce vôbec nezmenili ceny. Jediné, kde je cítiť protiinflačný štít vlády, je benzín, elektrina a plyn.

Inflácia v Poľsku je napriek sérii zvyšovania úrokových sadzieb najvyššia v Európskej únii.

Medzičasom sa ukázalo, že protiinflačný štít môže byť klincom do rakvy

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Kaczynského Poľsko

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie