Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Počiatkovci otvárajú diaľnicu, s ktorou Váhostav mešká vyše roka

Keď naposledy strihal minister dopravy Ján Počiatek pásku na diaľnici od Váhostavu, Igor Matovič (OĽaNO) priniesol transparent: "Fico vysmiaty, Široký zahojený, ľudia okradnutý."
Keď naposledy strihal minister dopravy Ján Počiatek pásku na diaľnici od Váhostavu, Igor Matovič (OĽaNO) priniesol transparent: „Fico vysmiaty, Široký zahojený, ľudia okradnutý.“

Prichádza prvé predvolebné strihanie pásky. Šoférom odovzdajú meškajúcu časť D1 pri Levoči. Do konca novembra uvidíme ešte niekoľko otváraní diaľnic, vytvoria súvislú spojnicu od Ružomberka po Prešov.

Na D1 pribudne pre šoférov ďalších 9 kilometrov diaľnice. Strihanie pásky pohodlnej štvorprúdovky od Spišského Štvrtka po Levoču naplánovali diaľničiari na utorok 20. októbra.

Prvýkrát sa po nej prejdú šoféri krátko po 11-tej. Budú to traja vyvolení, ktorých diaľničiari vyžrebovali v súťaži s názvom „Chcem strihať“.

Prihlásilo sa do nej takmer 100 záujemcov, vybraní traja bok po boku so šéfom Národnej diaľničnej spoločnosti Milanom Gajdošom, ministrom dopravy Jánom Počiatkom a manažérmi Váhostavu slávnostne otvoria diaľnicu a prejdú po nej prvé metre.

Fico vysmiaty, Široký zahojený, ľudia okradnutí

Váhostav dostal túto zákazku v konzorciu so spoločnosťou Bögl a Krýsl s cenou takmer 60 miliónov eur. Štát pôvodne predpokladal, že môže vyjsť aj na 95 miliónov eur.

Šoférsku súťaž robia diaľničiari historicky druhýkrát.  Prvýkrát ju vyhlásili, keď otvárali 16-kilometorvý úsek D1 pri Martine, tiež od Váhostavu.

Okrem vyžrebovaných šoférov, či ministra, vtedy prišiel na akciu aj šéf Obyčajných ľudí, Igor Matovič s transparentom: “Fico vysmiaty, Široký zahojený, ľudia okradnutí.”

Oslavovať sa bude aj s Doprastavom

Martinská diaľnica má s tou levočskou spoločné aj to, že obe meškajú, a to z rovnakých dôvodov. Levočský úsek od Váhostavu mal byť hotový už v lete minulého roka. Zabrániť tomu malo najmä nepriaznivé počasie. Je ale pravdepodobné, že sa pod to podpísali aj finančné problémy Váhostavu, keď pre ňu stavbári odmietali bez pláce pracovať.

Minister Počiatek má niekoľko mesiacov do volieb na programe ešte niekoľko strihaní pásky. Predznamenal to v relácii Sobotné dialógy premiér Robert Fico.

„Teším sa, že medzi Ružomberkom a Prešovom bude v novembri prepojená diaľnica,“ rečnil premiér.

Diaľničiari na svojej stránke uvádzajú, že v októbri chcú mať hotový aj 11-kilometrový úsek pri Prešove, Fričovce – Svinia. Ten je pre zmenu z dielne Doprastavu, ktorý tiež odpisoval dlhy a tiež s diaľnicou mešká.

Pribudnúť má do konca novembra aj 9,5-kilometrová časť diaľnice od Levoče po Jablonov. Stavia ju Eurovia a firma Stavby mostov Slovakia. Eurovia ju vysúťažila s cenou 126 miliónov eur bez DPH. Diaľničiari predpokladali, že môže stáť aj 270 miliónov eur.

Stále bude chýbať napríklad druhý profil tunela Branisko.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

EÚ žiada vrátiť 28 mil. eur za predražené online vzdelávanie. Polícia žiadny trestný čin nevidí

Európsky protikorupčný úrad preveroval slovenský projekt celoživotného vzdelávania a žiada späť peniaze, ktorými na ne EÚ prispela. Projekt mal za ministra Čaploviča na starosti Národný ústav celoživotného vzdelávania. Ministerstvo školstva teraz vo svojom rozpočte bude musieť nájsť milióny eur a poslať ich späť do Bruselu.

Minúta po minúte

Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Zdieľať

KDH vyzýva Pellegriniho a Smer, aby prevzali zodpovednosť za mýtny tender z roku 2009. Hnutie žiada aj vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za jedno euro.

„Zmluva so SkyToll bola od začiatku podozrivá a naše pochybnosti sme vyjadrili ešte v Národnej rade Slovenskej republiky. Celková suma 106 miliónov ročne je extrémne nadsadená, najmä ak ju porovnáme s Českou republikou, kde systém stál len 43 miliónov ročne. V roku 2015 sme podali podnet na generálnu prokuratúru, ktorý bol po štyroch rokoch zamietnutý. Tento rok nám dal za pravdu NKÚ, keď konštatoval, že vzniklo podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Je škandalózne, že vláda sa týmto materiálom ani nezaoberala, len ho vzala na vedomie. Vyzývame premiéra Pellegriniho, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 asistentom Ľubomíra Vážneho a v rokoch 2006 až 2010 poslancom NR SR, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Zároveň žiadame čo najskoršie vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za 1 euro,“ uviedol Pavol Zajac.

„Mýtny tender je jednou z najokatejších zlodejín smeráckych vlád. Každú slovenskú domácnosť v ňom okradli o 455 eur. NKÚ konštatoval, že podmienky tendra boli od začiatku nastavené nevýhodne, a nie je možné, aby o tom všetci zúčastnení nevedeli. NKÚ konštatoval, že ak by nebolo peňazí z Európskej únie, tak by Slovensko ani nemalo za čo stavať a opravovať diaľnice – toto je výsledok smeráckeho manažovania štátu. Ak sa bude premiér Pellegrini, tak ako jeho predchodca, snažiť opäť zamiesť túto kauzu pod koberec, bude jasné, že avizovaný ‚nový Smer‘ prináša opäť len staré rozkrádanie,“ dodal europoslanec Ivan Štefanec.

Viac o téme čítajte tu.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať