Denník N

Umelé zníženie ceny elektriny nepomôže väčšine domácností v sociálnej núdzi

Zľava - minister financií Igor Matovič(OĽaNO), zástupca EPH Jan Špringl, bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a zástupca Enelu Michele Bologna po podpise memoranda so Slovenskými elektrárňami. Foto - TASR
Zľava – minister financií Igor Matovič(OĽaNO), zástupca EPH Jan Špringl, bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a zástupca Enelu Michele Bologna po podpise memoranda so Slovenskými elektrárňami. Foto – TASR

Elektrárne si musia zvyknúť, že po tomto precedense bude chcieť extra peniaze zo ziskov nových jadrových blokov každá ďalšia vláda.

Autor je energetický analytik 

Dohoda medzi vládou a vedením Slovenských elektrární o zafixovaní cien elektriny pre domácnosti na nasledujúce tri roky je bezpochyby precedensom. Jeho možné hospodárske, ale aj politické následky nie sú zatiaľ úplne zrejmé nielen širšej verejnosti, ale zrejme ani priamym aktérom, ktorí to celé vymysleli a ktorí sa priamo podieľali na uzavretí takejto dohody.

Nateraz však môžeme s veľkou dávkou istoty povedať, že tento precedens znamená, že v budúcnosti akákoľvek vláda siahne automaticky po finančných zdrojoch Slovenských elektrární (SE).

Jednoducho žiadna budúca vládna zostava už nebude môcť ignorovať možnosť si zobrať z očakávaného „zlatého finančného dažďa“, ktorý by mal účty podniku zaplaviť po spustení oboch blokov v Mochovciach. EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča sa dobrovoľne už dnes rozhodlo, že sa aj do budúcnosti so štátom podelí vysoko nad rámec jeho akcionárskeho podielu.

Kým označíme rozhorčene celý tento aktuálny príbeh za zmes vydierania a socialistického zmýšľania zo strany predstaviteľov štátu, tak si povedzme na rovinu, že je to dôsledok ťažko pochopiteľného „dealu“, ktorý pri prevode podielu odchádzajúceho talianskeho Enelu uzavreli vlády Roberta Fica práve s EPH.

Pretože je to štát, ktorý doteraz svojou účasťou v SE tak či onak garantuje úverujúcim bankám na čele s ruskou štátnou Sberbank, že svoje peniaze nakoniec dostanú naspäť.

V takej zložitej situácii, v akej sa elektrárne ocitli vinou neustále sa odďaľujúceho dokončenia nových jadrových blokov a neúmerne stúpajúcich nákladov na ich dostavbu, jednoducho štát mal možnosť razantnejšie do celého diania vstúpiť a navýšiť svoj akciový podiel. Zužitkoval by tak nielen svoj terajší „ochranný dáždnik“, ale hlavne budúce očakávané rozprávkovo vysoké výnosy.

Keďže tak Fico neurobil, táto vláda, pritlačená k múru rekordne vysokými cenami energií a hroziacimi politickými dôsledkami, tak urobila – lenže zvolila inú cestu. A tú budú nasledovať aj jej následníci.

Vážne rozdiely s francúzskou inšpiráciou 

Verejne zaznelo, že inšpiráciou pre dohodu s SE boli metódy francúzskej vlády uplatňované voči tamojšiemu energetickému gigantu EdF pri cenotvorbe a daňových odvodoch pre elektrinu z jeho jadrových elektrární.

Je len iróniou, že práve tento týždeň sme si mohli prečítať sviežu správu o tom, že presne v dôsledku tohto „kúzlenia“ koncern zaznamenáva mnohomiliardové straty, a jeho vedenie žiada preto vládu o pomoc.

Takže si držme palce, aby po sebavedomom vyhlásení našich ministrov a politických lídrov, že vymysleli unikátnu metódu, ako udržať ceny pre domácnosti, akú ešte v EÚ nikto nevidel, nebude už čoskoro nasledovať aj negatívne pokračovanie a\` la France.

V každom prípade medzi francúzskou situáciou a EdF na jednej strane a slovenskými reáliami a SE na strane druhej je niekoľko dôležitých rozdielnych detailov. Francúzsky štát v EdF drží

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ceny energií

    Inflácia

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie