Kto sú Ukrajinci, ktorí k nám prichádzajú, koľkí zostanú a čo ich tu čaká

- Od štvrtka rána do pondelka prišlo na Slovensko 37-tisíc Ukrajincov.
- Väčšina z nich pôjde zrejme ďalej na západ.
- Vláda medzitým uľahčuje pravidlá pre príchod utekajúcich pred vojnou.
- Muži z Ukrajiny ale medzitým riešia aj povolávacie rozkazy.
Slovenskí podnikatelia roky naliehali na vládu, aby otvorila pracovný trh aj pre občanov z tretích krajín. Zásadnú debatu o zmenách v nepružných slovenských pravidlách vyvolala až ruská invázia na Ukrajinu, ktorá môže podľa OSN v prípade narastania vojenskej agresie vyhnať z krajiny štyri milióny ľudí.
Minister financií Igor Matovič ešte minulý týždeň vyhlásil, že utečenci dostanú u nás dočasné útočisko, v rámci ktorého môžu aj legálne pracovať.
Nevieme, či na Slovensko prídu desiatky alebo stovky tisíc ľudí, aký bude podiel mužov a žien, koľko budú mať rokov a koľkí z nich aj zostanú.
Môžeme sa však pozrieť na to, čo ich čaká na trhu práce.
Len tranzitná krajina
Z Ukrajiny na Slovensko už prišlo podľa informácií od ministerstva vnútra 37-tisíc ľudí. Väčšina z nich ale zrejme na Slovensku nezostane. 80-percent Ukrajincov chce ísť do Čiech a ďalej na západ, odhaduje riaditeľka Slovenského červeného kríža Košice Helena Kmetzová.
Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu Slovensko nepatrí k cieľovým krajinám migrantov. Je len tranzitnou krajinou. “Väčšinou len prechádzajú, majú tu niekoho, kto na nich čaká, alebo už majú konkrétny cieľ cesty,” dopĺňa riaditeľka Človeka v ohrození Andrea Najvirtová.
Podľa Kmetzovej prví migranti išli za známymi, ktorých ich čakali na hraniciach. V mnohých prípadoch to boli ženy, ktoré prišli za svojimi manželmi. Nie všetci muži, ktorí pracujú v zahraničí, sa vrátili na Ukrajinu bojovať za vlasť. “Teraz sa to už mení a prichádzajú chudobnejší, ktorí už nemajú mimo Ukrajiny zázemie a sú naklonení aj azylu u nás,” uzatvára Kmetzová.
Povinnosť mužov zostať v krajine znamená, že z Ukrajiny prichádzajú väčšinou ženy, deti a dôchodcovia. Preto nie je úplne jasné, koľko ľudí z Ukrajiny si bude hľadať na Slovensku prácu. „Toto sa v tomto momente nedá presne určiť. Keďže utekajú primárne matky s deťmi, aj vstup na trh práce bude čiastočne obmedzený tým, že sa budú musieť starať o vlastné deti,“ odhaduje prezident Slovenskej humanitárnej rady Peter Devínsky.
Dobrá správa je, že slovenské školy by mali bezodkladne prijať ukrajinské dieťa, ak o to jeho rodič požiada. Odporúča im to v novom usmernení ministerstvo školstva.
Migračná vlna sa rozbieha
Odhadnúť veľkosť a zloženie migračnej vlny sa podľa ministerstva práce aktuálne nedá. „Územie Slovenska môže byť pre mnohých občanov Ukrajiny len dočasnou