Denník N

Zelený newsfilter: Za metán môže viac uhlie než plyn, ako je to so zánikom včelárstva a čo by znamenalo vyhlásenie klimatickej núdze

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1800 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.

1. Emisie skleníkového superplynu z energetiky sú o 70 % vyššie, než sa predpokladalo

Metán nad ťažobným zariadením v Kaspickom mori. Snímku vyhotovili družice Európskej vesmírnej agentúry 21. mája tohto roka. Foto – Európska vesmírna agentúra, GHGSat (background © 2020 Google map data)

Ukazuje to analýza Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), ktorá v stredu zverejnila novú správu o metáne.

Čo je za takým prudkým nárastom: Po prvý raz sa zahrnuli aj údaje z uhoľného priemyslu a ten hneď predbehol ťažbu a spracovanie ropy a zemného plynu.

Prečo je to dôležité: Metán je skleníkový superplyn, pretože na klímu má až 84-krát silnejší vplyv ako oxid uhličitý, no nedostáva sa mu toľko pozornosti. Doteraz bol považovaný za príčinu štvrtiny až tretiny otepľovania. No môže sa stať, že na základe nových údajov IEA sa toto číslo zvýši.

Predpokladalo sa, že za najviac metánu v energetike môžu úniky pri ťažbe a preprave zemného plynu. Nahrádzanie uhlia plynom tak znamenalo aj nahrádzanie jedného skleníkového plynu, oxidu uhličitého, druhým – metánom.

No je tu ešte jedna vec: Kým oxid uhličitý sa rozpadáva v atmosfére stovky rokov, metán len asi desať rokov. Zistenie, že metán hrá v otepľovaní väčšiu úlohu, je preto aj dobrá správa. Ak ho totiž viac zachytíme, čo je už dnes technicky možné, dalo by sa otepľovanie rýchlejšie spomaliť.

Podľa IEA by to navyše pomohlo aj v súčasnej energetickej kríze – metán je totiž normálne palivo, v podstate zemný plyn. Podľa Fatiha Birola, riaditeľa IEA, sa minulý rok zbytočne vypustilo len tak do vzduchu štyri až päť percent ročnej produkcie zemného plynu.

Ako je na tom Slovensko: To by sme radi vedeli aj my. V spolupráci s environmentálnym portálom Čierna labuť chystáme investigatívne články o metánových únikoch na Slovensku, a to nielen v energetike. Takýto projekt je však náročný na čas aj techniku, preto naň robíme zbierku na portáli Startlab.


2. Už vieme, ako je to so zákazom chovu včiel

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Priemysel

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie