Denník N

Tri pohľady a vždy ten istý výsledok: berme aj ruských utečencov

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je ekonóm, pracuje v tíme pre plán obnovy na úrade vlády

Slovensko pravdepodobne čoskoro výrazne zrýchli azylové konania pre Ukrajincov, umožní im pracovať a dá im plný prístup k našej zdravotnej starostlivosti. Výborný krok. Podobne by sme sa však mali pri zachovaní väčšej opatrnosti správať aj k ruským utečencom. Prečo?

1. Ukrajina trpí. Neviem to správne opísať, ale veď všetci vidíme, ako Ukrajinci trpia. Podobne však trpia mnohí statoční Rusi.

Žijú v diktatúre, kremeľský režim ich obral o slobodu. Státisíce statočných Rusov protestovali proti tejto vojne a tisíce z nich kremeľský diktátorský režim zatkol. Vieme, že tam zabíjajú novinárov a mučia politických oponentov.

Mnohí statoční Rusi, ktorí túžia po slobode, budú hľadať politický azyl. Mali by sme ich prichýliť, pomôcť im. Tak ako západné krajiny pomáhali aj Slovákom, keď sme tu mali komunistickú diktatúru.

2. Kremeľskú diktatúru treba poraziť. Áno, podporme Ukrajinu zbraňami, muníciou, palivom, strojmi, potravinami, peniazmi, čím sa len dá. Áno, uvaľme sankcie, najtvrdšie, ako sa len dá. Áno, nekupujme ruský plyn ani ropu. To však nebude stačiť.

Moderné ekonomiky nestoja na rozľahlých úrodných lánoch ani na zásobách ropy či zlata, ani na nekonečných zástupoch zrobených mužíkov. Moderné ekonomiky stoja na bystrých hlavách, na nových nápadoch, na kreatívnom uvažovaní. Zoberme Kremľu to najcennejšie, čo krajina má – šikovných ľudí. Hlavne keď si ich diktatúra neuvedomuje, že slobodne mysliaci ľudia sú to najdôležitejšie.

My to vieme a mali by sme brať všetkých slobodne mysliacich Rusov, ktorí k nám prídu. Nebudú to bežní Rusi, ktorí pokojne čakajú, kým im báťuška Putin povie, čo majú robiť a ako majú myslieť. Nie, prídu tí, ktorí sa chcú sami postarať o svoju budúcnosť, ktorí sa neboja riskovať, ktorí majú rozhľad. Takí pomôžu našej ekonomike a odliv mozgov oslabí ruský režim.

3. Z čisto sebeckého hľadiska: Slovensko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Vojna na Ukrajine

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie