Denník N

Ekonomický newsfilter: Západ chce Rusko odstrihnúť od polovice devízových rezerv

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

najdôležitejšia udalosť posledných dní pre politiku aj ekonomiku, ruská invázia na Ukrajinu, pokračuje už piaty deň. Západné spoločenstvo preto cez víkend vytiahlo zbraň najťažšieho kalibru, odpojenie významných ruských bánk od siete SWIFT, bez ktorej sa nedajú sprostredkovať medzinárodné platby. Západ sa navyše zameria na ruskú centrálnu banku, plánuje zmraziť jej zahraničné aktíva.

S vojnou prichádzajú aj utečenci a ich prvú vlnu už pocítilo aj Slovensko. Potešila reakcia Slovákov, ktorí im nosia potrebné veci a ponúkajú ubytovanie, aj kroky  slovenskej vlády. Minister financií Igor Matovič vyhlásil, že Ukrajinci, ktorí prekročia hranice, by mali mať okamžite nárok na legálny pobyt s pracovným povolením, zdravotným poistením a dávkami v hmotnej núdzi.

Ekonomický newsfilter má 1300 slov a prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Západ chce odrezať Rusko od jeho devízových rezerv

V sobotu v noci Európska únia a Spojené štáty oznámili, že proti Rusku aktivujú finančnú neutrónovú zbraň: dôležité ruské banky odpoja z komunikačného systému SWIFT, bez ktorého sa nedajú realizovať medzinárodné platby. Ešte dôležitejšie je však ďalšie opatrenie, na ktorom sa Západ dohodol: zablokovať rezervy ruskej národnej banky a obmedziť jej prístup k úverovým linkám od nadnárodných inštitúcií.

Po invázii na Krym v roku 2014 si Rusko postupne vybudovalo rezervy

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie