Denník N

Vedci: Pozreli sme sa pravde do očí, nekontrolovanému zhoršeniu počasia sa už nedá zabrániť, obrňme sa

Koláž N, ilustračné foto - TASR/AP
Koláž N, ilustračné foto – TASR/AP
  • Vedci pod hlavičkou OSN zverejnili dlhoočakávanú správu o klimatickej zmene.
  • Najzničujúcejšie následky klimatickej krízy sa podľa nich dajú ešte odvrátiť, no prírodné katastrofy už nie.
  • Čas aspoň na zmiernenie najhorších následkov sa rýchlo kráti.
  • Najviac ohrozená je polovica ľudstva – tri až štyri miliardy ľudí, dôsledky pocítia aj Slováci.

Už dnes je klimatická kríza horšia, než sa predpokladalo, a času na jej zmiernenie neostáva veľa, varujú vedci OSN v najnovšej správe, ktorú pripravovali niekoľko rokov. O závažnosti ich zistení vypovedá aj fakt, že ju zverejnili aj napriek tomu, že pozornosť sa obracia na vojnu na Ukrajine.

Je to možno ich najdôležitejší odkaz – bez ohľadu na to, koľko ľudských životov si vyžiada vojna, pred následkami klimatickej krízy nikto neujde. Vedci doslova píšu, že ju pocíti každé obývané miesto na zemi.

„Nepovedala by som, že nás to má skľučovať. Má nám to ukázať, aká závažná je realita, kam smerujeme a že všetci máme možnosť veci zmeniť,” povedala Debra Roberts z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) novinárom.

Nová správa je druhá zo série štyroch reportov, ktoré vychádzajú postupne. Prvý, ktorý vyšiel v auguste minulého roka, potvrdil, že za zmenu klímy môže človek.

Prečo je to dôležité

Správa hovorí o konkrétnych následkoch klimatickej zmeny na životy ľudí v rôznych kútoch sveta pri oteplení o tri stupne Celzia, čo je teplota, ku ktorej momentálne smerujeme. Pri takomto oteplení budú následky na zdravie a ekonomiku oveľa tvrdšie než to, na čo sa väčšina krajín pripravuje dnes – oteplenie o 1,5, no najviac o dva stupne.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie